Prezydent podpisał ustawę uszczelniającą zakaz handlu w niedziele. Nowe przepisy od 2022 roku

Sklepy Biedronka otwarte w niedziele niehandlowe
Sklepy Biedronka otwarte w niedziele niehandlowe | fot. Dominik Wąsik

Od 2022 roku w niedziele będą mogły być otwarte te sklepy, które świadczą też usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.

Zamknięte sklepy w niedziele niehandlowe od 2022 roku

Kancelaria Prezydenta przekazała, że prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

„Celem ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta” – czytamy w wyjaśnieniu.

Nowelizacja ustawy wprowadza określenie „przeważająca działalność”, które oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru REGON, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Nowe przepisy nakładają obowiązek, na placówki handlowe korzystające z określonych rodzajów wyłączeń spod zakazu handlu w niedziele, prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży. W toku postępowania kontrolnego inspektor pracy ma prawo do żądania od przedsiębiorcy przedłożenia ewidencji.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Podpisana przez prezydenta ustawa pozwoli przedsiębiorcy, który prowadzi sklep, na korzystanie z nieodpłatnej pomocy m.in. małżonka, dzieci, rodzeństwa w niehandlowe niedziele. Osoby takie nie będą mogły być jednak pracownikami lub zatrudnionymi w danej placówce handlowej.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.