Prezydent odmówił rowerzystom z Porozumienia Rowerowego wspólnej przejażdżki

Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk na rowerze
Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk na rowerze | fot. Nextbike

Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk nie weźmie udziału w rowerowej przejażdżce, na którą zaprosili go rowerzyści. Porozumienie Rowerowe chciało mu pokazać, w jakich warunkach każe im jeździć.

Prezydent Lublina zaproszenie do wspólnej przejażdżki otrzymał od działaczy Porozumienia Rowerowego, kiedy to zobowiązał Straż Miejską do częstszego karania rowerzystów, głównie za jazdę po chodniku. Posypały się mandaty [Straż miejska vs. rowerzyści. Mandaty za jazdę po chodnikach i przez przejścia].

– Odmowa wcale nas nie dziwi. Przejazd taki zakończyłby się kompromitacją. Nie potrafimy sobie wyobrazić prezydenta jadącego al. Kraśnicką czy ul. Kunickiego. Nawet, gdyby prezydent odważył się pojechać tymi ulicami ciężko byłoby mu z uśmiechem powiedzieć, że lubelskie jezdnie są wygodne i bezpieczne dla rowerzystów – mówi Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego w Lublinie.

Prezydent zapowiada, że widzi potrzebę szerszej dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego z udziałem przedstawicieli wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wspólna przejażdżka mogłaby być jej częścią. – Prezydent nie wskazuje jej czasu. Szkoda, bo o podjęcie takich działań apelujemy od ośmiu lat – dodaje Kowalik.

Przypomnijmy, że prezydent już w 2011 roku został zobowiązany przez Radę Miasta do powołania rady ds. ruchu rowerowego, która miałaby się zajmować bezpieczeństwem rowerzystów. – W czasie, gdy w urzędzie pracował nasz kolega – asystent ds. pieszych i rowerowych rada ta miała objąć swoimi działaniami także pieszych. Ciała tego jednak nie udało się powołać – wyjaśnia Kowalik.

Od początku roku Straż Miejska nałożyła na rowerzystów 31 mandatów karnych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.