Prezydent Lublina zabrał głos ws. protestów. Straż Miejska nie pomoże policji przy ich zabezpieczeniu

IMG 20190924 135018
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zabrał głos w sprawie ostatnich protestów, które mają miejsce w Lublinie. Strażnicy miejscy otrzymali zakaz wspierania policji przy ich zabezpieczeniu.

W oświadczeniu zamieszczonym na portalu społecznościowym prezydent Lublina Krzysztof Żuk odnosi się do protestów, jakie wybuchły po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.

„Trudno dziwić się protestom, które występują w Polsce od kilku dni. Jesteśmy bowiem oburzeni tym, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zostało podjęte w chwili, w której Polska jest w najtrudniejszej, jak do tej pory, fazie pandemii. Orzeczenie TK, które wywołało głęboki sprzeciw i w efekcie protesty tysięcy Polek i Polaków oznacza, że mamy w tym przypadku do czynienia z przekroczeniem przez prawo (i państwo) granic, które nie powinny być przekroczone” – komentuje Krzysztof Żuk.

„Rządzący wybrali najgorszy możliwy sposób zmiany tego prawa i najgorszy czas na to. Niewątpliwie władza wprowadziła nas w prawny klincz, z którego nie ma dziś dobrego wyjścia. Obowiązujący dotychczas od wielu lat kompromis – jak się wydaje – w efekcie orzeczenia TK obecnie nie zadowala już żadnej ze stron konfliktu społecznego” – dodaje prezydent Lublina.

Zakaz wsparcia policji przy protestach

Żuk przypomniał również, że ze względu na pandemię lubelska straż miejska na polecenie wojewody lubelskiego przeszła do dyspozycji komendanta miejskiego policji.

„Ze względu na pandemię Straż Miejska Miasta Lublin decyzją rządu jest w dyspozycji Komendanta Miejskiego Policji, lecz wydałem Komendantowi Straży Miejskiej jasne polecenie, by strażnicy wypełniali tylko zadania związane z sytuacją epidemiczną. Dlatego Straż Miejska nie będzie wspierać policji w jej działaniach przy protestach” – napisał Żuk.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.