Prezydent za częściową zabudową górek czechowskich. Wkrótce mogą stanąć tam bloki

Krzysztof Żuk prezydent Lublina

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk ogłosił dzisiaj projekt tzw. studium zagospodarowania, który zakłada zabudowę 25 proc. terenu górek czechowskich blokami. Ostateczną decyzję podejmą radni na najbliższej sesji Rady Miasta.

Zależało mi na wypracowaniu kompromisowego rozwiązania, które będzie odpowiedzią na potrzeby jak największej liczby Lublinian. Rozwiązania, które w procesie zagospodarowania Górek Czechowskich pozwolą ocalić przyrodnicze walory terenu, zabezpieczą potrzebę budowy szkoły w tej części miasta, czy też przebudowę układu komunikacyjnego” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Przygotowane studium zagospodarowania przestrzennego miasta zezwoli deweloperowi – właścicielowi górek czechowskich – na zabudowę ok. 25 procent terenu. Zabudowane zostaną dwie wysoczyzny: od strony ul. Poligonowej oraz jedna od strony ul. Koncertowej.

Miasto podpisało też umowę z TBV Investment (właścicielem terenu górek) o wykonanie parku naturalistycznego na powierzchni 77 ha o wartości 10 mln zł netto, który następnie sprzeda miastu za kwotę 1 zł netto.

Ponadto, w zawartej umowie właściciel zobowiązał się do sprzedaży miastu terenu o wartości ok. 5 mln zł pod przyszłą szkołę za 1 zł i budowy przedszkola na obszarze górek czechowskich, w miejscu wskazanym w studium pod działalność oświatową.

Mamy opinie ekologów i przyrodników mówiące o tym, że obszar przeznaczony pod ewentualną zabudowę nie jest kluczowy dla przewietrzania miasta, a proponowane w projekcie studium obszary, na których mogłyby powstać mieszkania, czy obiekty usługowe, nie zmienią tego stanu” – przekonuje prezydent Żuk.

Za niedotrzymanie tych warunków spółce TBV Investment będą grozić kary w wysokości 137 mln zł. Projekt studium zagospodarowania Lublina zostanie poddane pod głosowanie na najbliższym posiedzeniu rady miasta – 27 czerwca.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.