Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie [ZDJĘCIA]

Wystąpienie Andrzeja Dudy na Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie
Wystąpienie Andrzeja Dudy na Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Jesteśmy siłą napędową tego formatu – największą gospodarką regionu, najliczniejszym narodem zamieszkującym obszar Inicjatywy oraz kluczowym architektem kolejnych etapów jej rozwoju – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas czwartej edycji Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie.

Prezydent Andrzej Duda na Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie

Na Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie, który odbył się w przestrzeni Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, prezydent Andrzej Duda podkreślił znaczenie tego wydarzenia dla dalszego rozwoju Inicjatywy Trójmorza, zwłaszcza w kontekście współpracy gospodarczej i infrastrukturalnej.

Prezydent zauważył, że kongres na stałe wpisał się w kalendarz Inicjatywy Trójmorza, przyciągając co roku coraz więcej samorządowców, także spoza obszaru inicjatywy, zainteresowanych jej możliwościami.

Andrzej Duda poinformował, że Polska będzie gospodarzem jubileuszowego, dziesiątego Szczytu Inicjatywy Trójmorza w 2025 roku. Wyraził nadzieję, że szczyt będzie okazją do podsumowań oraz nadania nowego impulsu inicjatywie, angażując w przygotowania różne środowiska, w tym akademickie, analityczne, społeczeństwa obywatelskiego oraz gospodarcze i biznesowe.

Prezydent podkreślił, że rozwój formatu trójmorskiego jest kluczowy, aby nadal był atrakcyjnym forum współpracy dla partnerów z Unii Europejskiej i spoza niej, a projekty infrastrukturalne przyczyniały się do rozwoju całego regionu.

Duda zaznaczył również, że Inicjatywa Trójmorza stanowi przestrzeń bezpieczeństwa gospodarczego i społecznego, obejmując infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową. W kontekście rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, prezydent wspomniał o rozmowach na temat rozwijania infrastruktury Trójmorza do celów militarnych.

Polski przywódca zwrócił uwagę na konieczność wsparcia Ukrainy w obliczu rosyjskiego imperializmu, podkreślając, że włączenie Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i państw Bałkanów Zachodnich do strefy bezpieczeństwa, wolności i dobrobytu powinno być nadrzędnym celem polityki Trójmorza i europejskiej.

ZDJĘCIA

Prezydent Andrzej Duda i ambasador do spraw Inicjatywy Trójmorza Beata Daszyńska–Muzyczka
Prezydent Andrzej Duda i ambasador do spraw Inicjatywy Trójmorza Beata Daszyńska–Muzyczka | fot. Dominik Wąsik
Wystąpienie Andrzeja Dudy na Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie
Wystąpienie Andrzeja Dudy na Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie | fot. Dominik Wąsik
Kobieta fotografująca wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy
Kobieta fotografująca wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.