Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. 3 tys. zł dla gospodarstwa domowego

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym | fot. Maciej Bierzycki, KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym.

Ustawa o dodatku węglowym z podpisem prezydenta

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa przewiduje, że dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ciepła są m.in. piec na paliwo stałe, koza, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy.

Zgodnie z ustawą, aby otrzymać dodatek węglowy, trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada. Gmina będzie miała z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia.

Dofinansowanie będzie można wykorzystać na zakup węgla kamiennego, brykietu lub peletu zwierającego co najmniej 85% węgla kamiennego.

Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dodatek będzie przysługiwał osobom, które nie skorzystały ze wcześniejszego mechanizmu wsparcia, jakim była możliwość zakupu węgla po cenie 996,60 zł brutto za tonę.

W tym roku na dodatki węglowe rząd ma wydać 11,5 miliarda złotych.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A co jeśli posiadam Dwa domy ogrzewane piecem na węgiel?? Czy dostanę dwie dotacje ??