Prawo jazdy kategorii B1 – dla kogo, ile kosztuje i czy warto?

prawo jazdy
prawo jazdy fot. shutterstock

Prawo jazdy to dzisiaj nieodłączny element niezależności. Większość z nas nie wyobraża sobie dorosłości bez tzw. prawka i własnego samochodu. Tylko że nie każdy musi mieć prawo jazdy kategorii B, coraz popularniejsza jest teraz kategoria B1. Czym jest prawo jazdy B1? Czy warto je robić i ile kosztuje?

Porozmawialiśmy o tym z Mirosławem Małeckim, właścicielem Ośrodka Szkolenia Kierowców Amigo w Lublinie.

Kategoria B1 – co to jest?

Prawo jazdy kategorii B1 to uprawnienie do kierowania czterokołowcami, czyli pojazdami samochodowymi, które są przeznaczone do przewozu osób lub ładunków (z wyłączeniem samochodów osobowych, motocykli i samochodów ciężarowych), których masa własna nie przekracza w przypadku przewodu rzeczy 550 kg, a w przypadku przewozu osób, 400 kg. Kategoria B1 uprawnia również do kierowania pojazdami kategorii AM, czyli motorowerami i czterokołowcami lekkimi, których pojemność silnika nie przekracza 50 cm3 i które nie rozwijają prędkości większej niż 45 km/h.

Kurs praktyczny na kategorię B1 prowadzony jest w zależności od szkoły, na samochodach marek takich jak Aixam Ligier, Chatenet czy Microcar. W OSK Amigo kursanci uczą się na Microcar M.GO.

prawo jazdy b1 samochód amigo lublin

Kto może zrobić prawo jazdy kategorii B1?

– Uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B1 może otrzymać osoba niepełnoletnia. Do kursu na kategorię B1 można przystąpić już na 3 miesiące przed ukończeniem 16 roku życia, ale tylko za zgodą rodzica lub prawnego opiekuna – mówi Mirosław Małecki.

Kategoria B1 – czy to się opłaca?

Posiadanie prawa jazdy kategorii B1 ma kilka istotnych zalet. Należą do nich:

• Możliwość prowadzenia pojazdu bez opieki osób dorosłych. Posiadacz prawa jazdy B1 może się poruszać po wszystkich drogach jak każdy inny kierowca.
• Otrzymując uprawniania kategorii B1, otrzymuje się również pozwolenie na prowadzenie skutera.
• Osoba, która będzie chciała otrzymać prawo jazdy kategorii B, odbywa później już tylko kurs praktyczny (20 godzin) i zdaje egzamin praktyczny w WORD.
• Koszt egzaminu teoretycznego na kategorię B1 wynosi 30 zł, natomiast praktycznego 170 zł.

B1 w praktyce – jak wygląda kurs?

Osoba, która chce uzyskać prawo jazdy kategorii B1, zobowiązana jest przejść stosowne badania lekarskie, które wykluczą przeciwwskazania do prowadzenia pojazdu i z tymi badaniami oraz zdjęciem i zgodą rodzica lub prawnego opiekuna, wnioskować w Wydziale Komunikacji zależnym od miejsca zameldowania o uzyskanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Następnie może przystąpić do szkolenia. Kurs teoretyczny to 30 godzin lekcyjnych nauki (jedna lekcja to 45 minut), natomiast  praktyczny 30 godzin zegarowych. Kurs zakończony jest egzaminem wewnętrznym.

teoria prawo jazdy b1

– Praktyczny egzamin państwowy na kategorię B1 przeprowadzany jest zazwyczaj tym pojazdem, na którym uczył się kursant. WORD niestety nie dysponuje czterokołowcami i egzaminowany jest zobowiązany samodzielnie zorganizować sobie pojazd na egzamin. Na życzenie udostępniamy wtedy nasz samochód, a koszt usługi wynosi 120 zł – mówi Mirosław Małecki z Amigo.

Kategoria B1 jest dziś coraz popularniejsza i z roku na rok wzrasta świadomość w jej zakresie, co sprawia, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się przystąpić do kursu i późniejszego egzaminu. Wcześniejsze posiadanie prawa jazdy z pewnością wiele ułatwia, bo nastolatek szybciej staje się samodzielny w zakresie komunikacji. Nie musi polegać na transporcie miejskim, może np. samodzielnie dojeżdżać do szkoły lub na dodatkowe zajęcia.

Posiadanie prawa jazdy kategorii B1 to ogromne ułatwienie w rodzinach, w których nastolatek chce być aktywny, ale nie może bądź też nie chce polegać na transporcie publicznym lub mieszka poza miastem – dodaje Mirosław Małecki.

Prawo jazdy kategorii B1 – koszt

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii B1 w OSK Amigo to obecnie 1490 zł i wliczona jest w to dodatkowa godzina jazdy gratis, jeżeli kursant zapłaci za cały kurs jednorazowo. Opłata za kurs obejmuje 30 godzin kursu teoretycznego nauki i 30 godzin praktycznej nauki, wewnętrzny egzamin teoretyczny i praktyczny, a także materiały szkoleniowe i płytę z testami.

Na stronie internetowej www.amigo.lublin.pl można pobrać wzór umowy o szkolenie oraz wzór oświadczenia opiekuna, które stanowi zgodę na ubieganie się osoby małoletniej o prawo jazdy kategorii B1.

Biuro, w którym można się zapisać na kurs, mieści się przy ulicy Krakowskie Przedmieście 60. Tam też odbywają się zajęcia teoretyczne, natomiast plac manewrowy znajduje się w Elizówce, 5 km od centrum Lublina.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nie chce nic mówić ale te 16 latki nie powinni być na drodze… sam spotkałem takiego kursanta na ulicy i o mały włos by nie doszło do wypadku…. Fakt uczy się ale ulica no nie tor wyścigowy.