Prawie połowa Polaków w 2024 r. ograniczy zbędne wydatki. Na co wydamy więcej, a na czym oszczędzimy?

Turyści na deptaku w Lublinie
Turyści na deptaku w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Jak wynika z raportu Barometr Providenta 45,3% Polaków planuje ograniczyć nadmiarowe wydatki jako główny cel finansowy w 2024 roku. Utrzymanie obecnego stanu materialnego stanowi priorytet dla 27,3% respondentów, natomiast 21,4% zamierza spłacić swoje długi. Co piąty ankietowany ma zamiar precyzyjnie zarządzać swoim budżetem, a podobny odsetek rozważa dodatkowe źródło dochodu oraz zakupy podczas wyprzedaży.

Postanowieniom noworocznym znacząca większość mówi NIE

Większość Polaków nie wyznaczyła sobie postanowień noworocznych na rok 2024 – tak deklaruje aż 70,8% respondentów. Spośród tych, którzy to zrobili, najczęściej koncentrowali się na zdrowiu (57,3%), aktywności fizycznej (48%), aspektach finansowych (31,1%), rozwoju osobistym (31%) oraz zmianach w diecie (30,5%).

catering dietetyczny - porównywarka ofert napudelkach.pl

Finansowe nastroje Polaków na 2024 rok

Nastawienie do swojej sytuacji finansowej dzieli społeczność. Wśród grupy badanej są zarówno nastroje optymistyczne, jak i pesymistyczne. Około 42% respondentów spodziewa się poprawy swojej sytuacji materialnej w nadchodzącym roku, natomiast nieco więcej, bo 44,2%, obawia się, że 2024 rok przyniesie im gorsze warunki finansowe. Zrozumiałe zatem, że kwestia planowania wydatków na nowy rok jest dla tej części społeczeństwa bardzo istotna.

fashion 985556 1280 1
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Rozsądni planują wydatki i wiedzą, na co mogą sobie pozwolić

Najpopularniejszym wydatkiem uwzględnianym w budżetach na przyszły rok są wyjazdy wakacyjne. Wskazało je niemal 39 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazł się remont mieszkania lub domu, który zaplanowało 35,1 proc. ankietowanych. Podium zamykają codzienne wydatki, takie jak rachunki czy koszt zakupów – aż co trzeci Polak, robiący założenia dotyczące kosztów życia – już w tym momencie uwzględnia je w swoim budżecie.

Wpływ na rodzaj planowanych wydatków i podejście do założeń budżetowych ma przede wszystkim wiek respondentów, a co za tym idzie ich zobowiązania. Respondenci z pokolenia Z częściej niż starsi ankietowani spodziewają się kosztów związanych z zakupem samochodu (22,1 proc. vs 12,4 proc. wśród ogółu badanych) oraz eventów, świąt i uroczystości rodzinnych (18,6 proc. vs 8,6 proc.)

500 złotych pieniądze
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Na czym będą oszczędzać Polacy w 2024

Główne cele finansowe Polaków na rok 2024 to ograniczenie nadmiernych wydatków, utrzymanie obecnej sytuacji materialnej oraz spłata zadłużenia. Istotnymi elementami są także dokładne planowanie budżetu oraz poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu.

 Planując budżet lubimy stawiać sobie wysoko poprzeczkę. Aż 42,5 proc. badanych deklaruje, że w nowym roku zamierza oszczędzać więcej niż w poprzednim – podkreśla Karolina Łuczak. – Warto zauważyć, że to najmłodsi respondenci mają największą determinację, by zmienić swoje postawy. Celem aż 80 proc. z nich jest oszczędzanie większych sum niż w 2023 r.

Badanie wykazuje, że Polacy mają zamiar ograniczyć wydatki na jedzenie poza domem, rozrywkę, kulturę oraz koszty domowe, takie jak rachunki. Dodatkowo, co czwarty respondent planuje oszczędzać na wyjazdach urlopowych lub zakupach odzieżowych.

Badanie zostało zrealizowane przez Danae sp. z o.o. metodą CAWI na próbie N=1000 dorosłych Polaków, w grudniu 2023 r.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.