We wtorek 23.04.2024 roku mogliśmy podziwiać wyjątkowe zjawisko z udziałem księżyca. Mowa tutaj o „Pełni Różowego Ksieżyca”. Pełnia różowego księżyca, to jednak tylko chwytliwa nazwa — wywodząca się z kultury dawnych Indian. Szczegóły wyjaśniamy poniżej.
Pełnia Różowego Księżyca
W nocy z wtorku na środę Księżyc osiągnie fazę pełni. W wielu miejscach można trafić na informację, że będzie to pełnia różowego Księżyca. Nie ma to jednak nic wspólnego kolorem naszego satelity, jest to jedynie nazwa zwyczajowa wywodząca się z kultury Indian, którzy nazywali tak kwietniową pełnię od wcześnie zakwitających różowych kwiatów.

Dlaczego jest to wyjątkowy widok
Swoją unikalność ta pełnia zawdzięcza zjawiskom fizycznym zachodzącym w naszej atmosferze. W wyniku rozpraszania światła w atmosferze wschodzący i zachodzący Księżyc może przybierać barwy od żółtej do czerwonej.

Pełnia i komety
Lato to idealny okres do oglądania tzw. niskich pełni. Unikalne widoki na niebie za sprawą roju meteorów zwanych Irydami zaobserwujemy w dniach 16 – 30 kwietnia, oby tylko pogoda dopisała. Warto wtedy patrzeć w niebo. Rój Iiryd, to pozostałości komety C/1861 G1 Thatcher.
Nie jest to jednak rój obfity w zjawiska — przewidywane liczba meteorów w ciagu godziny wynosi zaledwie 18, a blask pełni księżyca będzie utrudniał obserwacje.
Informację o kosmosie nad naszymi głowami dostarcza „Gwiezdny Przewodnik”
Więcej ciekawostek na ten temat znajdziecie na jego profilu społecznościowym: https://www.facebook.com/gwiezdnyprzewodnik
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię