Pracujesz w upale? To musi zapewnić ci pracodawca

upał praca

Upał doskwiera zwłaszcza osobom pracującym fizycznie na zewnątrz, ale i pracowników biur trzeba przed nim chronić. Kodeks pracy chroni nas przed pracą w upale, gdy temperatura ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

Praca w upale, a obowiązki pracodawcy

Podczas upałów pracodawca ma dodatkowe obowiązki. Inne prawa dotyczą pracowników biurowych, a inne pracujących na zewnątrz. W najtrudniejszej sytuacji znajdą się ci, którzy będą zmuszeni spędzić w pracy 8 godzin, często bez klimatyzacji, a nawet wentylatora. Niektórzy pracują w palącym słońcu, np. na budowie czy też w budce na parkingu, która nagrzewa się do 50 stopni. Każdego dnia szpitale przyjmują osoby, które zasłabły w miejscu pracy.

Pracownik może negocjować z pracodawcą zmianę godzin pracy tak, aby unikać okresu występowania najwyższych temperatur. Można również prosić o przeniesienie stanowiska pracy w zacienione miejsce lub ustanowienia dłuższych przerw w pracy.

Pracodawca zobowiązany jest także do zapewnienia pracownikom dostępu do wody bieżącej dla celów higienicznych. Gdy trwają upały (powyżej 25°C dla pracowników fizycznych i więcej niż 28°C dla pracowników biurowych), powinien nieodpłatnie zapewnić zatrudnionym nielimitowaną wodę do picia, a osobom pracującym fizycznie na zewnątrz również wodę do obmycia się, około 90 litrów na osobę.

Pracodawca powinien zainstalować w miejscu pracy żaluzje, rolety lub zasłony, ograniczające dostęp promieni słonecznych, a także zapewnić wentylatory, w przypadku, gdy nie ma klimatyzacji.

Pracownicy młodociani powinni być zwolnieni ze świadczenia pracy, jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniach, w których pracują przekracza 30 stopni, a wilgotność względna powietrza 65 procent.

Konsekwencje łamania prawa

Za nieprzestrzeganie przepisów Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na pracodawcę karę grzywny w wysokości od tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych lub skierować sprawę do sądu pracy. Korzystajmy ze swoich praw, egzekwujemy to, co nam się należy od pracodawcy, z korzyścią dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.