Pracownicy PZL-Świdnik muszą pracować na kolanach. „Ma to przyspieszyć produkcję”

pzl świdnik pracowali na kolanach
Pracownicy PZL-Świdnik musieli pracować na kolanach | fot. ZZIT PZL-Świdnik

„To jest absurd!” – tak komentują internauci zdjęcie zamieszczone na stronie Związku Zawodowego Inżynierów i Techników PZL-Świdnik. Widać na nim, jak pracownicy muszą pracować na kolanach.

Do zdarzenia doszło w środę (19 września) na terenie zakładów PZL-Świdnik. Dyrekcja firmy wraz z włoskimi doradcami wydała zarządzenie, którym zakazała pracownikom zakładu korzystać z krzeseł. Jeden z włoskich pracowników postanowił sfotografować tę sytuację i przesłał informację do ZZIT PZL-Świdnik.

– Tak sprawa jest nam znana. Wczoraj po otrzymaniu od jednego z włochów zdjęcia z pytaniem „co to za modły są uprawiane w czasie pracy” próbowaliśmy temat wyjaśnić. Dzisiaj okazało się, że dyrekcja firmy wraz z włoskimi doradcami podjęli decyzję o zabraniu krzeseł pracownikom, które im się nie podobały, a nowe nie zostały jeszcze kupione – wyjaśnia Piotr Sadowski, przewodniczący ZZIT PZL-Świdnik.

– W związku z tym, aby pracownicy mogli pracować, zostali zmuszeni do klęczenia, ponieważ stoły mają określoną wysokość, a praca na stojąco nie jest wygodna. Dzisiaj (środa) pracownicy w dalszym ciągu muszą pracować klęcząc – dodaje Piotr Sadowski.

Jak informuje Sadowski, nie jest to pierwszy absurd, jaki ma miejsce na terenie PZL-Świdnik. Pracownicy mają zakaz ruchu rowerowego na terenie całego zakładu. Dyrekcja zakupiła „marketowe” stojaki, które ustawiła przy bramach. Nie są one w żaden sposób przykręcone czy przykryte. Brak jest też odpowiedniej infrastruktury.

– Kolejnym poleceniem jest zakaz prowadzenia rowerów po zakładzie. Dochodzimy po prostu do absurdów – komentuje Sadowski.

Nie udało nam się skontaktować z osobą odpowiedzialną za kontakt ze strony PZL-Świdnik. Jeśli otrzymamy komentarz w tej sprawie, materiał zostanie zaktualizowany.

//Aktualizacja

Oświadczenie PZL-Świdnik

„W trosce o zachowywanie najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy, a także z myślą o zapewnianiu najwyższej jakości produktów PZL-Świdnik, dokonano zmian w organizacji pracy w obszarze produkcji. Podobnie jak ma to miejsce w najlepszych zakładach produkcyjnych na całym świecie (USA, Europa Zachodnia) określone zadania  powinny być  wykonywanie w pozycji stojącej. Pragniemy uspokoić, że pracodawca ma świadomość konieczności zweryfikowania i dostosowania tego typu stanowisk pracy do indywidualnych cech i potrzeb pracowników (np. wzrost), do czego się zobowiązujemy.

Jednocześnie oświadczamy, że PZL-Świdnik dokłada wszelkich starań, aby wszyscy pracownicy traktowani byli z należnym im szacunkiem, a realizowana przez nich praca wykonywana była z poszanowaniem najwyższych standardów  etycznych i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zaprzeczamy też wszelkim insynuacjom, jakoby polityki i dyrektywy obowiązujące w spółce nakazywały pracownikom wykonywanie zadań w pozycji klęczącej lub w jakichkolwiek innych uwłaczających godności ludzkiej warunkach.”

Masz temat, którym moglibyśmy się zająć? Prześlij nam na adres [email protected]

32 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Zapraszamy do Zakładu „daewon Europe ” na frezerów 16 w Lublinie. 😉 Wszystko to jeden wielki absurd !

 2. Witam jeżeli chodzi o ten artykuł to powinien zostać sprostowaniu i wyjaśniony w jednej kwesti, a mianiwićie tak zwanej w artykule wymiany krzeseł na nowe. Niestety prawda jest inna ponieważ krzesła zostały zabrane jak zacytuję „ograniczenie ilości krzeseł na stanowiskach pracy „

 3. Hahhahahahahahahahahaahahahaaha a zobaczcie co się dzieje w narzędziowni w bcube hahahahaa

 4. Sam pracuję we włoskiej firmie i również jest w niej pełno absurdów. Wydaje mi się, że bycie Włochem to stan umysłu. Ich pomysły wykraczają poza pojmowanie normalnego Polaka, ich problemy dla nas przeciętnych pracowników podchodzą pod dramaty życiowe np. właśnie brzydkie krzesła…

 5. Jednym wielkim absurdem są włoskie firmy na terenie lublina , takie np MW Lublin że ta firma produkująca felgi jeszcze funkcjonuje i ma pracowników to jest dla mnie wielka zagadka.

 6. Może dziennikarz źle zrozumiał 🙂 chłopaki sami wpadli na ten pomysł. Na klęczkach czekają na przyjazd prezydenta 🙂

 7. Niemożliwością jest, że w takim zakładzie łamane są przepisy BHP. Zabrano niewygodne krzesła i w momencie, gdy nie było jeszcze nowych, pracownicy postanowili zrobić sobie żart i tak powstało te zdjęcie. Oczywiście parówkowi dziennikarze temat podłapali, bo można dopowiedzieć to i owo i sensacja gotowa.

 8. Eee ja myślę że to fejk jest.
  Chyba że pracownicy oddali krzesła dla prezydenta żeby następnym razem usiadł koło Trumpa. ? A nie stał.

 9. A le ściema. Pozorowane zdjęcie jak nic ! Przecież widać na zdjęciu odsunięte krzesło ! Wątpię aby pracownicy się na to godzili Nie mieszkamy w jakimś III świecie aby pracować w takich warunkach….więc absolutnie w to nie wierzę

 10. Tak duży zakład, jak PZL-Świdnik nie może sobie pozwolić na łamanie przepisów BHP. Poza tym, wystarczy logicznie podejść do tematu, by wiedzieć, że zdjęcie wykonane dla żartu, bo kto normalny wytrzyma 8 godzin klęcząc? Ludzie, szanujmy się. Bez takich manipulacji.

 11. Na zdjęciu widzimy patriotów, którzy jako symbol solidarności z prezydentem oddali swe krzesła. Oni też nie będą siedzieć jak jemu nie dali krzesła!
  Precz z polityką wstawania z kolan!!!
  A tak serio to jakaś bzdura się pewnie okaże. Chłopaki zrobili bekę a ktoś nieopatrznie puścił zdjęcie dalej….

 12. Pracowałem tam i wiem, że takie sytuacje nie mogą mieć miejsca, więc ktoś to podkolorował ostro!

 13. Nie sądzę żeby ktoś zmusił pracowników do klęczenia. Domyślam się że zrobili sobie żart, a ktoś podłapał i puścił dalej fotkę. Szkoda tylko że związki zawodowe podjęły ten temat z fotką, a nie zajęły stanowiska pół roku temu z krzesłami. Jak widać tak się orientują co dzieje się w zakładzie.

 14. Ciężko się doprosić o podstawowe narzędzia pracy w tej firmie, ciężko nawet czasem dostać art. bhp maski, rękawiczki itp dochodzi do sytuacji gdzie trzeba takie rzeczy wymuszać, co jest śmieszne patrząc że jest to branża lotnicza,więc wnioski na tamat jak funkcjonuje ta firma można wyciagnąć łatwo ?

 15. PZL Świdnik to nie zakład- to stan umysłu ?
  Krzesła widoczne na zdjęciu są kierownictwa majstrow i kontroli.

 16. Niemożliwe że taki duży zaklad jak PZL Świdnik pozwolił sobie na łamanie przepisów bhp. Żaden BHPowiec nie zgodziłby się na takie warunki pracy. Ktoś tu szuka taniej sensacji. Zresztą tej gazecie bym nie wierzył.

 17. Niestety to nie fejk a szara rzeczywistość. Widoczne krzesła to krzesła dla kontrolerów i mistrza- chłopaki nie moga na nich siadać. Dzis na produkcji chłopaki organizowali sobie skrzynki aby na czymś siedzieć. Super ze choć jeden związek zareagował bo reszta ( no jeszcze działają chłopaki z sierpnia)…. nawet z biurowca nie wyłazi aby nie narazić się dyrekcji… Mozna sobie zweryfikować na stronie fb, tam wypowiadają sie ludzie z tamtego obszaru…

 18. Pic na wodę. Bajeczka wyssana z palca. Nierealne jest aby tak prestiżowa firma pozwalała na to żeby pracownicy klęcząc wykonywali swoje zadania. Dziennikarz szuka sensacji, niech lepiej pomyśli o zmianie zawodu.

 19. I gdzie tu szacunek dla pracowników ja się pytam kurwa wasza mać???!! Kazałbym mistrzowi samemu klęczeć i zapierdalać! Tylko pracownicy sami się boją pewnie cokolwiek powiedzieć i to jest TRAGEDIA .

 20. Wszystkich niedowiarkow zapraszamy żeby trochę popracowali i sami zobaczyli jakie warunki panują na zakładzie….. ?

 21. Absurdów w tej firmie nie brakuje. I to nie jest żaden fejk czy inna ściema. Tylko panowie kierownicy Polacy mają super pomysły i tak podlizują się Włochom czyli Szefom

 22. Niestety myślę że to może być prawda . Coraz gorzej w tych zakładach się dzieje .

 23. Czytał ktoś komentarze ? Gołym okiem widać ze PZl Świdnik kupił komentarze negujące ten artykuł co drugi komentarz zaczyna się tak samo takie duży zakład bla bla bla

 24. Pracowałem tam i jestem pewny ze taka sytuacja mogła mieć miejsce. Chodzi o fakt zabrania bądź zakazania urzywania krzeseł. A co do kleczenia, pracownicy wybrali pozycję najwygodniejszą jaką mogli w tej sytuacji.

 25. Sprawa jest prosta . Jak komuś nie odpowiada to niech ta nie pracuje. Panowie zapewne byli u spowiedzi i pokutę odbębniają w pracy.

 26. Jakich oni mają strasznych księży w Świdniku. Pokutę trzeba odrobić przez 8h pracy czy co ? 😀
  Jesli to zdjęcie w ogóle jest prawdziwe to kto się godzi na takie warunki. Osobiście nie wierzę że to prawda

 27. Jak to nagle wszyscy współczują i krytykują,hipokryzja pełną gębą,pomyślcie o kafelkarzach co na kolanach dni całe spędzają i piękne podłogi wam układają,ps. oni są w pracy