Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad projektem ustawy, która ma umożliwić pracodawcom przeprowadzanie kontroli prewencyjnej trzeźwości pracowników.
Pracodawca sprawdzi trzeźwość pracownika
Obecnie pracodawcy mają problemy wobec nieuregulowania procedury prewencyjnej kontroli trzeźwości pracownika. Aktualne przepisy pozwalają na przeprowadzenie badania stanu trzeźwości pracownika przez policję, ale nie pracodawcę.
Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich w grudniu 2020 r. zwrócił się do ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina o przyspieszenie prac nad wprowadzeniem kompleksowej regulacji umożliwiającej przeprowadzanie takiej samodzielnej kontroli pracowników na obecność alkoholu, a także innych środków psychoaktywnych i odurzających.
W ocenie RPO pracodawcy powinni mieć możliwość samodzielnej kontroli pracowników na obecność alkoholu czy substancji psychotropowych – z przestrzeganiem ich prawa do prywatności. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców autobusów, lekarzy, czy obsługi ruchu lotniczego.
Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, poinformowała, że resort nie ustaje w działaniach mających na celu uregulowanie kwestii przeprowadzania przez pracodawców prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników, a także kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu.
Zdaniem resortu, obowiązek niedopuszczenia do wykonywania pracy powinien zachodzić wobec pracownika, u którego przeprowadzona przez pracodawcę kontrola trzeźwości lub kontrola na obecność środków działających podobnie do alkoholu wykaże obecność alkoholu lub ww. środka.
Jak zapewniła wiceminister Michałek, w odpowiedzi na wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich, w chwili obecnej nadal trwają prace wewnątrz resortu poprzedzające oficjalne rozpoczęcie procedury legislacyjnej w tym zakresie.
WASZE KOMENTARZE