Wyglądem łudząco przypomina poziomkę, ale rzeczywiście nią nie jest. Poziomówka indyjska na dobre zagościła w Polsce i większość myli ją z poziomkami. Jak odróżnić poziomkę od poziomówki indyjskiej?
Poziomki bez smaku – co to jest?
Miasto Lublin pochwaliło się na facebookowym profilu, że na Placu Litewskim posadzono właśnie poziomki. Nie są to jednak zwykłe poziomki. Mieszkańcy zaapelowali do urzędników, by przy roślinach postawili tabliczki z informacją, że nie są to poziomki jadalne, aby przechodzący obok przez przypadek nie zaczęli zrywać owoców.
Poziomówka indyjska często mylona jest z poziomką. Indyjska fałszywa poziomka już oszukała wielu swoimi jaskrawoczerwonymi owocami. Wygląda łudząco podobnie do poziomki, z tą różnicą, że jej owoce są ozdobne. Poziomówka indyjska pochodzi z Azji Południowej i Południowo-Wschodniej i występuje w Chinach, Afganistanie, Indiach, Bhutanie, Nepalu, Indonezji, Japonii i Korei. W Europie Środkowej została sprowadzona jako roślina ozdobna w połowie XIX wieku i miejscami zdziczała.
Jak odróżnić poziomkę od poziomówki indyjskiej?
Kiedy oba gatunki kwitną, łatwo je odróżnić. Kwiaty poziomki są białe, poziomówki indyjskiej żółte. Rośliny owocujące można łatwo odróżnić po ich zewnętrznych kielichach. U obu gatunków poniżej owocu znajduje się krąg ostro zakończonych, zielonych działek. Potem następuje dodatkowo drugi krąg pięciu zewnętrznych działek. W poziomce są małe i skierowane do tyłu, u indyjskiej pseudopoziomki są duże, wyraźnie karbowane i zazwyczaj promieniście wystają. Różnice widać także w liściach, ponieważ te u poziomki są ostrzejsze.

Na szczęście pomylenie tych dwóch gatunków nie prowadzi do poważnych problemów, ponieważ owoc poziomówki indyjskiej nie jest trujący. W przeciwnym razie z pewnością usłyszelibyście i przeczytalibyście o tym w prasie, ponieważ regularnie widujecie osoby bliskie naturze, zbierające owoce, degustujące je, a nawet wypełniające nimi całe kosze.

Owoce są jadalne, ale w zależności od tego, jak się czujesz, mogą mieć smak gorzki lub nawet arbuzowy. W innych krajach poziomówka indyjska jest wykorzystywana w medycynie ludowej m.in. jako środek przeciwgorączkowy, przeciw rozstrojom żołądka i chorobom skóry oraz przy ukąszeniach owadów
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię