Pożar endogeniczny w kopalni węgla Bogdanka. Pod ziemię zjeżdżają tylko ratownicy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. LW Bogdanka

Niebezpieczne zdarzenie na terenie kopalni węgla Bogdanka. W środowy wieczór na jednej ze ścian pojawił się pożar endogeniczny. Ewakuowano załogę, pod ziemię zjeżdżają tylko ratownicy.

Górników pracujących przy likwidacji ściany wydobywczej ewakuowano w środę około godz. 22 w kopani węgla kamiennego LW Bogdanka. Czujniki znajdujące się w okolicy prac wykryły zwiększone tężenie gazów spalinowych świadczących o pożarze endogenicznym w rejonie robót.

Z zagrożonego rejonu wycofano pracowników, a na miejsce zjeżdżają tylko zakładowi ratownicy, którzy szukają źródła ulatniania się niebezpiecznych gazów.

Pożary endogeniczne to naturalne i stosunkowo częste zjawisko w górnictwie. Powodem ich powstawania jest samozagrzanie węgla w tzw. zrobach ściany wydobywczej, czyli w miejscach po eksploatacji węgla.

W tego typu przypadkach zwykle nie występuje otwarty ogień, ale zadymienie i podwyższona temperatura. Pożary endogeniczne są zwykle wykrywane przez kopalniane czujniki, które alarmują o podwyższonych stężeniach tlenku węgla i innych gazów.

Aktualizacja: Podziemny pożar w kopalni Bogdanka. Mamy oświadczenie spółkiWASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.