Pożar domu podczas podłączania butli z gazem. Ogień szybko opanował cały budynek

Butla z gazem
Od butli z gazem spłonął dom. Mężczyzna zaprószył ogień podczas podłączania butli do kuchenki

Policja z Opola Lubelskiego prowadzi dochodzenie w sprawie pożaru domu, do którego doszło wczoraj w gm. Józefów nad Wisłą. 71 – letni mężczyzna podłączał butlę do kuchenki gazowej, co spowodowało zapłon gazu i rozprzestrzenienie się ognia na cały budynek. Mężczyzna odniósł rozległe poparzenia.

Pożar wybuchł wcześnie rano

Wczoraj kilka minut przed godziną 3.00 doszło do pożaru domu. Z uzyskanych informacji wynikało, że jedna osoba doznała oparzeń i potrzebuje pomocy medycznej. Na miejsce zdarzenia przybyły służby ratunkowe, a załogi straży pożarnej przeprowadziły akcję ratowniczą i gaśniczą. Ogień szybko ogarnął cały budynek, który w wyniku pożaru został całkowicie zniszczony. Na szczęście 71-letni mieszkaniec opuścił budynek samodzielnie i poinformował sąsiadkę o pożarze, która natychmiast zadzwoniła na numer alarmowy 112.

537902 142037932625628 909293454 n
Zdjęcie ilustracyjne: Shutterstock

Wstępne przyczyny pożaru

Jako wstępną przyczynę pożaru policjanci podają, nieumiejętne podłączanie butli z do kuchenki gazowej. W wyniku tego procesu doszło do zapłonu gazu i rozprzestrzenienia się ognia po całym budynku. Mężczyzna był trzeźwy, przebywał w domu sam. Z poważnymi poparzeniami całego ciała został przewieziony do specjalistycznego szpitala.

Teraz prowadzący postępowanie policjanci szczegółowo ustalą, w jaki sposób doszło do tego zdarzenia i co było jego bezpośrednią przyczyną.

wóz strażacki na sygnałach straż pożarna
Wóz strażacki na sygnałach | fot. Dominik Wąsik

Zachowaj bezpieczeństwo przy obsłudze urządzeń zasilanych gazem

Pamiętaj o zachowaniu szczególnych środków ostrożności podczas użytkowania urządzeń zasilanych gazem. Zwróć uwagę na te rzeczy:

  • sprawność sprzętów, z których korzystamy oraz właściwą instalację butli czy sprawność zaworów doprowadzających gaz ziemny do budynku.
  • kupuj z legalnego źródła oraz regularnie wentyluj pomieszczenia, w których znajduje się butla,
  • sprawdzaj, czy butla gazowa jest prawidłowo oznakowana i czy ma foliową plombę,
  • regularnie kontroluj stan przewodów gazowych i reduktora,
  • nie stawiaj butli w pobliżu źródeł ciepła ani miejscach nasłonecznionych,
  • w razie stwierdzenia nieszczelności butli, odłącz ją od urządzenia i wynieś na zewnątrz budynku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.