Powszechny Spis Rolny 2020. Obowiązkowi podlega 190 tys. gospodarstw rolnych z regionu

zboże
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Po zakończeniu żniw rolnicy z Lubelszczyzny i z całej Polski mają jeszcze jeden bardzo ważny obowiązek do wypełnienia – udział w Powszechnym Spisie Rolnym 2020.

Co 10 lat odbywa się Powszechny Spis Rolny, który daje odpowiedzi na dziesiątki pytań dotyczących polskiego rolnictwa i tego, jak ono wypada na tle innych krajów. Tegoroczne badanie obejmie ok. 1,5 mln gospodarstw rolnych w Polsce, w tym ok. 190 tys. w województwie lubelskim.

Spisy rolne dostarczają wielu podstawowych informacji o rolnictwie, w tym o gospodarstwach rolnych i ich użytkownikach, czy danych o powierzchni użytkowanych gruntów, a także dodatkowych danych m.in. o środkach produkcji, nakładach pracy w rolnictwie, a także ocenę wpływu rolnictwa na środowisko.

Powszechny Spis Rolny 2020. Jak się spisać?

Minęło właśnie 10 lat od poprzedniego Powszechnego Spisu Rolnego i 1 września rozpoczął się kolejny spis, który potrwa do końca listopada. Taki termin został wybrany nieprzypadkowo. Powszechny Spis Rolny dotyczy wszystkich gospodarstw rolnych, osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych, które prowadzą gospodarstwo rolne. Udział w spisie jest dla rolników obowiązkowy.

„Zachęcamy do tego, by wykorzystać możliwości XXI wieku, czyli spisać się przez Internet. Będą spisywane tylko te informacje, których nie mamy z innych źródeł. Jeśli gospodarstwo rolne nie może spisać się przez Internet, mamy do dyspozycji pomocnicze metody, osoba może zadzwonić na numer infolinii. Od 16 września nasi pracownicy będą dzwonić do gospodarstw rolnych, które jeszcze nie będą spisane przez Internet. Dopiero od października będziemy korzystać z pomocy rachmistrzów spisowych, których nabór się już zakończył” – mówi Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie.

W województwie lubelskim przewidzianych jest dodatkowo ponad 685 rachmistrzów terenowych, z którymi połowie września Urząd Statystyczny w Lublinie będzie podpisywać umowy na prowadzenie spisu.

Spis rolny: Na jakie pytania trzeba odpowiadać?

W spisie padną pytania o dane dotyczące: powierzchni gruntów i liczbę zwierząt gospodarskich, upraw rolnych i ogrodniczych. Rolnik zostanie zapytany o liczbę ciągników, maszyn rolniczych i budynków gospodarskich, ale tylko tych związanych z prowadzoną produkcją rolniczą. Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów. Warto więc zawczasu przygotować niezbędne dokumenty i mieć je przy sobie podczas wypełniania formularza.

Liczba pytań będzie zależeć od działalności gospodarstwa. Jeśli dany rolnik ogranicza się do produkcji na własne potrzeby i ma niewiele upraw czy inwentarza żywego, to będzie musiał odpowiedzieć na mniej pytań niż użytkownik dużego gospodarstwa o zróżnicowanej strukturze produkcyjnej.

Powszechny Spis Rolny 2020. Dane są chronione

„Administratorem danych jest prezes Głównego Urzędu Statystycznego, natomiast wszystkie dane osobowe i dane o gospodarstwie rolnym są prawnie chronione. Zabezpieczamy wszystkie dane, które pozyskujemy. Danych jednostkowych indywidualnych nigdy nie udostępniamy. Statystyka publiczna dba o te dane i nikomu ich nie udostępnia. Udostępniamy tylko dane zestawione, tak, by nie można było rozpoznać konkretnego podmiotu. Nie pytamy o majątek rolników, o oszczędności, nic w tym zakresie, nas interesuje tylko gospodarstwo rolne i jego struktura” – dodał Krzysztof Markowski.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.