Potężny konar spadł na ogrodzenie Ogrodu Saskiego. Aby go usunąć, potrzeba zgody konserwatora zabytków

Potężny konar uszkodził ogrodzenie Ogrodu Saskiego
Potężny konar uszkodził ogrodzenie Ogrodu Saskiego | fot. Dominik Wąsik

Bez zgody Miejskiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie można usunąć dwóch drzew, które w ubiegłym tygodniu narobiły szkód w Ogrodzie Saskim.

Spróchniałe drzewo runęło w Ogrodzie Saskim

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w ubiegły piątek (24.05) w Ogrodzie Saskim. Na wysokości KUL-u na terenie parku jedno drzewo przewróciło się na drugie, w wyniku czego z drugiego drzewa oderwał się potężny konar i spadł na chodnik i ścieżkę rowerową przy Al. Racławickich, powodując uszkodzenie ogrodzenia Ogrodu Saskiego.

O tym pisaliśmy tu: Niebezpieczny incydent w Ogrodzie Saskim: Drzewo runęło na alejkę spacerową, a drugie na chodnik przy Al. Racławickich [ZDJĘCIA]

W chwili tego zdarzenia nad Lublinem nie było ani burzy, ani silnych porywów wiatru. Oznacza to, że stan drzew był bardzo zły, co widać na naszych fotografiach – w środku były spróchniałe. Czy spacerowanie po Ogrodzie Saskim jest bezpieczne? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do lubelskiego Urzędu Miasta.

„Drzewa w Ogrodzie Saskim są na bieżąco monitorowane przez Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Ostatni przegląd ich stanu zdrowotnego wykonano na początku maja. Do zabiegów pielęgnacyjnych zakwalifikowano 20 drzew, natomiast do wycinki 16 drzew, w związku z ich obumarciem lub złym stanem zdrowotnym zagrażającym bezpieczeństwu” – informuje Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Potrzeba zgoda konserwatora

Jak się okazuje, usunięcie konarów i drzew zagrażających bezpieczeństwu spacerowiczom w Ogrodzie Saskim nie jest takie proste. Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej przed rozpoczęciem prac musi uzyskać decyzję zezwalające od Miejskiego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

„Ze względu na zabytkowy charakter parku, zezwolenia są konieczne zarówno dla prac polegających na uporządkowaniu uszkodzonych drzew i konarów, jak i wykonaniu zabiegów pielęgnacyjnych i wycinek. Po uzyskaniu decyzji zezwalających zlecimy prace do wykonania w ramach umowy na kompleksową konserwację terenów zieleni komunalnej zlokalizowanej poza pasem drogowym” – mówi Monika Głazik.

ZDJĘCIA

Uszkodzone przez konar ogrodzenie Ogrodu Saskiego
Uszkodzone przez konar ogrodzenie Ogrodu Saskiego | fot. Dominik Wąsik
Spróchniały środek drzewa, które runęło w Ogrodzie Saskim
Spróchniały środek drzewa, które runęło w Ogrodzie Saskim | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.