Posypią się mandaty dla właścicieli psów. Policja zapowiada kontrole

Mandat za spacer z psem
Mandat za spacer z psem | fot. Adobe Stock

Wchodzisz na spacer z psem bez smyczy lub kagańca? Licz się z mandatem do 500 złotych, a nawet wnioskiem do sądu o grzywnę lub areszt! Policja zapowiada kontrole. W trakcie służby mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na obowiązki właścicieli czworonogów.

Kontrole psów na spacerze

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt z kwietnia 2021 r. nałożyła na właścicieli czworonogów dodatkowe obowiązki. Ci, którzy nie będą przestrzegać przepisów, mają być karani mandatami. To oznacza, że za nieprzestrzeganie pewnych zasad podczas spaceru z psem będzie grozić właścicielowi nawet 500 złotych mandatu.

Spuszczenie psa ze smyczy w miejscu publicznym karane jest mandatem w wysokości 250 złotych. Dwa razy więcej, bo 500 złotych płacą właściciele psów, których rasy uznawane są za agresywne. Opiekunowie takich psów mogą otrzymać również mandat za wyprowadzanie psa rasy niebezpiecznej na spacer bez kagańca.

Policja może nałożyć 500 złotych mandatu na właściciela psa rasy uznawanej za niebezpieczną, gdy ten pójdzie z nim na spacer bez smyczy, czyli bez zachowania należytych środków ostrożności w miejsce, w którym gromadzą się ludzie: na przykład do parku, w okolice szkół lub placów zabaw.

W Polsce są określone rasy, które są uważane za niebezpieczne i one oczywiście powinny być trzymane na smyczy i mieć kaganiec. Rasy psów uznawane za niebezpieczne to m.in. amerykański pitbulterier, dog z majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, owczarek kaukaski.

Na terenie Lublina są wyznaczone miejsca — specjalne wybiegi dla psów, gdzie można spuścić zwierzę ze smyczy: Wąwóz Kalina (Okrzei 14), Wieniawa (Ogródkowa 11), Osiedle Balladyny (ul. Głęboka), Psi Park (Pana Tadeusza 130), Dzielnica Rury (Dziewanny 27), Park Ludowy, Wrotków (Rąblowa 21), Czechów (Koncertowa).

Właściciel czworonoga może też dostać ukarany za nieposprzątanie po swoim pupilu. Mandat może wynieść od 20 do 500 zł. Odchody mogą być wrzucone do specjalnie dedykowanego na ten cel pojemnika, albo do kosza na śmieci na odpady zmieszane.

Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące trzymania zwierzęcia oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel. Policjanci z Lublina w trakcie służby będą zwracać szczególną uwagę na obowiązki właścicieli czworonogów, a w szczególności respektowanie artykułu 77 kodeksu wykroczeń.

Policja przypomina — obowiązki właściciela psa

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane, chronić czworonoga przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel musi także zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do wody. Należy pamiętać również, że nie można trzymać zwierząt na uwięzi w sposób powodujący cierpienie. Ważne jest, aby smycz, na której trzymane jest zwierzę, nie była krótsza niż 3 metry.

Ponadto każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Przepisy nakładają na właściciela czworonogów, obowiązek należytej kontroli swojego psa udając się z nim w miejsca ogólnodostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga bez odpowiedniego zabezpieczenia. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia penalizuje artykuł 77 kodeksu wykroczeń:

§1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§2. Kto dopuszcza się czynu określonego w §1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.

Za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi — np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Bardzo dobrze!!! Niech po Tatarach ( Gospodarcza, Hutnicza, Maszynowa) pochodzą i popatrzą jak z łażą bez smyczy i bez kagańca z owczarkami i pitbullami, na dodatek bardzo często te psy wyprowadzają dzieci.