Posypią się kary za źle zaparkowane hulajnogi elektryczne

117308680 3376563952407235 9170084563747195330 n
Elektryczne hulajnogi wrzucone do wykopu przy ul. Nadbystrzyckiej | fot. czytelnik Darek

Właściciele nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg na ulicach Lublina będą musieli liczyć się z odholowaniem pojazdu na strzeżony parking. Będzie wiązało się to z dodatkowymi kosztami.

Odholowana hulajnoga elektryczna

Na najbliższej sesji rady miasta, 27 maja, radni zajmą się projektem uchwały dotyczącym obciążenia właścicieli nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg elektrycznych. Ratusz proponuje, by za źle zaparkowaną hulajnogę właściciel zapłacił 50 zł oraz 5 zł za każdy dzień przechowywania jej na płatnym, strzeżonym parkingu.

Przypomnijmy, że na terenie Lublina do końca maja będzie dostępnych już 100 parkingów dla hulajnóg. Parkingi w większości tworzą tzw. Strefy Mobilności, czyli miejsca, gdzie w zasięgu wzroku osoba ma przynajmniej dwa różne środki transportu, nie wliczając w to samochodu osobowego np. komunikację miejską, bądź stację rowerów miejskich.

Dedykowane parkingi zostały wyznaczone na chodnikach w formie wymalowanego obszaru z piktogramem, ale w taki sposób by nie utrudniać ruchu pieszego. Na parkingach, poza hulajnogami, mieszkańcy mogą pozostawić także inne urządzenia transportu osobistego, jak np. deskorolki elektryczne czy segwaye.

Parking dla elektrycznych hulajnóg na Placu Wolności | fot. Dominik Wąsik
Parking dla elektrycznych hulajnóg na Placu Wolności | fot. Dominik Wąsik

Ograniczenia prędkości dla hulajnóg w centrum Lublina

Prędkość dopuszczalna hulajnóg elektrycznych od 20 maja [Za co można dostać mandat jeżdżąc hulajnogą elektryczną? Zmiana przepisów od 20 maja] wynosi 20km/h, przy czym w Lublinie obowiązują nadal dodatkowe ograniczenia. Krakowskie Przedmieście (od ul. Lipowej do ul. Królewskiej), Plac Litewski, Ogród Saski oraz Stare Miasto są miejscami z obniżoną do 12 km/h prędkością poruszania się hulajnóg. Na tych obszarach aplikacja nie pozwala użytkownikom jechać powyżej ustalonej prędkości.

Przypominamy również, że od września 2020r., zgodnie z obowiązującymi porozumieniami, hulajnóg nie można pozostawiać w Ogrodzie Saskim, na Placu Litewskim, ul. Krakowskie Przedmieście (na odcinku od ul. Kapucyńskiej do ul. Królewskiej) i terenie Starego Miasta w okresie funkcjonowanie ogródków gastronomicznych, czyli od 1 maja do 31 października. Zakaz parkowania we wskazanych lokalizacjach nie dotyczy miejsc, gdzie zamontowane są stojaki rowerowe.

„Użytkownik nie może dokonać zwrotu hulajnogi na obszarze wyłączonym, co oznacza, że w aplikacji nie jest możliwe kliknięcie opcji sugerującej zwrot urządzenia. Brak takiej możliwości powoduje, że karta użytkownika wprowadzona do aplikacji jako środek płatniczy jest obciążana do momentu dokonania zwrotu poza obszarem wyłączonym” – mówi Karol Kieliszek z Wydziału Zarządzani Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

Czasowe wyłączenia określonych obszarów z ruchu i parkowania, ma miejsce także w czasie organizowanych wydarzeń kulturalnych, jak np. Carnaval Sztukmistrzów, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński czy Inne Brzmienia. Ponadto aplikacje operatorów wskazują pożądane, wyznaczone przez Miasto parkingi.

Przypomnijmy, że największy operator hulajnóg elektrycznych w Lublinie, firma Bolt, nakłada na użytkowników parkujących hulajnogi w czerwonej strefie karę w wysokości 200 złotych, która jest automatycznie ściągana z konta bankowego, które jest podłączone do aplikacji.

„W każdym mieście działanie wypożyczalni uzależnione jest od kwestii bezpieczeństwa, dlatego w aplikacji od razu po jej uruchomieniu użytkownicy widzą na mapie tzw. czerwone strefy. Są one dodatkowo oznaczone symbolem zakazu parkowania. Można w nich wypożyczyć hulajnogę (jeśli będzie dostępna), ale zakończenie tam przejazdu oznacza karę w wysokości 200 zł” – informuje biuro prasowe Bolt.

„Rozwiązanie to ma na celu poprawę bezpieczeństwa i porządku w miastach, gdzie działamy, a obszar zakazu parkowania bardzo często wynika z rozmów z przedstawicielami miasta, dla których bezpieczeństwo lokalnej społeczności jest tak samo ważne. Opłata pozwala na szybką reakcję naszego zespołu w sytuacji, gdy otrzymujemy zgłoszenie od mieszkańców o niewłaściwym parkowaniu hulajnóg, które zagraża mieszkańcom” – dodaje.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Hulajnogi na drzewa❗😆
    Albo do kontenera ❗
    Zrobić porządek z tym badziewiem tarasujacym chodniki i ścieżki rowerowe❗❗❗