Port Lotniczy Lublin podsumowuje drugi rok działalności. Wzrost o 42%

lotnisko lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Lotnisko Lublin podsumowuje rok 2016. Dynamiczny wzrost ilości pasażerów, planowana rozbudowa terminala czy podniesienie standardów bezpieczeństwa przez podwyższenie kategorii systemu ILS.

 

W 2016 roku z Portu Lotniczego Lublin skorzystało 377 606 pasażerów. Najlepszym miesiącem był sierpień, kiedy odprawionych zostało ponad 40 000 podróżnych. W listopadzie lotnisko przywitało milionowego pasażera. Na lubelskim lotnisku wykonano ponad 4 tys. operacji lotniczych. Dobrze rozwija się także sektor general aviation (ponad 1 600 zrealizowanych operacji).

 

– Drugi rok z rzędu notujemy największy wśród polskich lotnisk, ponad 42% wzrost odprawionych pasażerów. Dlatego z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że nasze lotnisko to przykład regionalnego portu lotniczego, który na konkurencyjnym rynku w ciągu zaledwie czterech lat działalności, osiągnął sukces – mówi prezes Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Wójtowicz.

 

Ruch lotniczy z lubelskiego lotniska w minionym roku miał największą dynamikę spośród wszystkich lotnisk krajowych. Porównując wyniki z analogicznymi okresami roku ubiegłego, niemal każdy miesiąc przyniósł rekord. Wzrost liczby pasażerów wahał się od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 procent.

 

Przez 9 pierwszych miesięcy 2016 roku, liczba pasażerów wynosiła tyle, co liczba podróżnych odprawionych w całym roku 2015. Na koniec września 2016 roku, biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu liczby pasażerów, Port Lotniczy Lublin uplasował się na 1. miejscu w Polsce, 5. miejscu wśród lotnisk Unii Europejskiej oraz 7. miejscu pośród 378 lotnisk Europy.

 

Dzięki szybkiemu wzrostowi ruchu lotniczego już w tym roku rozpocznie się rozbudowa terminala pasażerskiego. Projekt zakłada przebudowę istniejącej części „odloty” i dobudowanie nowego skrzydła. Zakres prac dotyczy powierzchni prawie 2200 m2. Umożliwi to przyjęcie większej liczby pasażerów i rozwój stref handlowych na lotnisku.

 

Oprócz rozwoju ruchu lotniczego, PLL podjął także działania dotyczące podniesienia bezpieczeństwa operacji lotniczych. Lublin Airport stał się piątym lotniskiem w Polsce, umożliwiającym lądowanie samolotów z użyciem ILS CAT II.

 

W 2017 roku nowymi połączeniami będzie Barcelona oraz Heraklion, dokąd pasażerów zabiorą linie lotnicze Small Planet, a także Liverpool, który ze względu na duże zainteresowanie tą trasą – zdecydował się wprowadzić WIZZ AIR.

 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.