Ponad milion e-zwolnień przez rok w województwie lubelskim

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Minął rok odkąd lekarze obowiązkowo wystawiają zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej, czyli tzw. e-ZLA. Pacjenci i pracodawcy coraz chętniej składają wnioski o zasiłki elektronicznie.

Elektroniczne zaświadczenia lekarskie są powszechne od 1 grudnia 2018 roku. Przez rok do ZUS w całej Polsce wpłynęło 25,1 mln e-zwolnień, a w samym województwie lubelskim – prawie 1,1 mln.

Ubezpieczeni, pracodawcy oraz ZUS mają natychmiastowy dostęp do danych o zwolnieniu lekarskim. To daje zupełnie nowe możliwości przy analizowaniu między innymi kosztów i przyczyn absencji chorobowej” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

E-zwolnienie w kilka chwil po jego podpisaniu trafia przez internet do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do pracodawcy chorego przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Jeśli tylko pracodawca korzysta z PUE, to chory nie musi mu dostarczać papierowego wydruku zwolnienia. Wydruk jest potrzebny tylko, gdy pracodawcy nie ma na PUE – a takie firmy są w zdecydowanej mniejszości.

Wystawia lekarz lub asystent medyczny

Elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawia już 101,4 tys. lekarzy w całej Polsce. Niektórzy (3,8 tys.) korzystają przy tym z pomocy asystentów medycznych. Do końca listopada lekarze upoważnili do wystawiania e-zwolnień 4,2 tys. asystentów.

O tym, czy pacjent powinien otrzymać zwolnienie lekarskie, decyduje zawsze lekarz. Natomiast asystent wprowadza dane zaświadczenia do systemu informatycznego.

Więcej internetowych wniosków o zasiłki

Żeby otrzymać zasiłek chorobowy za czas pobytu na zwolnieniu lekarskim, trzeba złożyć wniosek. Formalności za pracowników załatwia ich pracodawca. Pozostali klienci składają wnioski samodzielnie do ZUS.

W listopadzie tego roku na PUE wpłynęły prawie 124 tys. elektronicznych wniosków w sprawie zasiłków. Rok wcześniej było ich zaledwie 35 tys., czyli przeszło trzykrotnie mniej.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.