Ponad 2,8 mln pasażerów, 37 tys. operacji. Lotnisko w Świdniku działa już od 10 lat

Hala przylotów w Porcie Lotniczym Lublin
Hala przylotów w Porcie Lotniczym Lublin | fot. Dominik Wąsik

Dziesięć lat temu, 12 grudnia 2012 roku, Port Lotniczy Lublin otrzymał certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a kilka dni później na płycie lotniska wylądował pierwszy samolot. Przez ten okres lotnisko w Świdniku obsłużyło ponad 2,8 mln pasażerów.

10 lat od otwarcia lotniska w Świdniku

Swoje dziesięciolecie Port Lotniczy Lublin zamierzał w symboliczny sposób świętować z pasażerami z Dublina, którzy mieli wylądować na lotnisku w Świdniku w poniedziałek (12.12) o godz. 11.30. Jednak ze względu na niekorzystne warunki pogodowe lot opóźnił się o ok. 3,5 godziny. Na pasażerów czekał wielki tort urodzinowy.

Dalsza część tekstu pod zdjęciami

Opóźniony samolot z Dublina
Opóźniony samolot z Dublina | fot. Dominik Wąsik
Tort z okazji 10 lat Portu Lotniczego Lublin
Tort z okazji 10 lat Portu Lotniczego Lublin | fot. Dominik Wąsik

Wieczorem w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się oficjalna gala, w której wzięli udział zaproszeni goście, w tym akcjonariusze, samorządowcy i politycy.

Port Lotniczy Lublin 12 grudnia 2012 roku otrzymał certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Kilka dni później, 17 grudnia 2012 roku dokonano oficjalnego otwarcia lotniska w Świdniku. Tego dnia wylądowały i wystartowały pierwsze samoloty z tego najdalej na wschód wysuniętego lotniska Europy Środkowo-Wschodniej. Tym samym Lublin pojawił się oficjalnie na lotniczej mapie świata.

2,8 mln pasażerów

Przez 10 lat lubelskie lotnisko odprawiło 2,8 mln pasażerów. W tym czasie wykonanych zostało 37 tys. operacji lotniczych.

„Plan na 2022 roku zakładał obsłużenie 330 tys. pasażerów i wszystko wskazuje, że uda się go zrealizować. W przyszłym roku PLL przewiduje, że pasażerów będzie 400 tys. Średnio miesięcznie port odprawia 30 tys. pasażerów, w rekordowym sierpniu było to blisko 50 tys. osób” – mówi Andrzej Hawryluk, prezes Portu Lotniczego Lublin.

Andrzej Hawryluk, prezes Portu Lotniczego Lublin
Andrzej Hawryluk, prezes Portu Lotniczego Lublin | fot. Dominik Wąsik

Obecnie z Lublina możemy polecieć do Warszawy, Gdańska, Londynu, Eindhoven, Oslo, Dublina i Bergamo. Od marca 2023 r. włoskie linie lotnicze Aeroitalia uruchomią połączenie do Mediolanu. Już wiadomo, że w okresie wakacji polecimy do Burgas, Rodos, Splitu i Antalyi.

Port Lotniczy Lublin dynamicznie rozwija również usługę cargo i przewozu towarów. Gdy polepszą się warunki pogodowe, ma ruszyć budowa hangaru przeznaczonego do parkowania i obsługi technicznej samolotów General Aviation.

Lotnisko na minusie

Rok 2022 lotnisko w Świdniku zakończy na minusie. Prezes portu tłumaczył, że na wynik finansowy wpłynęła sytuacja makroekonomiczna, szczególnie drastyczny wzrost odsetek z obsługi obligacji.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.