Uczestnicy Szkoły Doktorskiej w Politechnice Lubelskiej zostali uhonorowani w 22. edycji konkursu PRELUDIUM organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. W konkursie wyróżniono 231 projektów, których łączna wartość wynosi około 36,5 miliona złotych. Spośród tych projektów dwa należą do naukowców z Politechniki Lubelskiej: mgr inż. Magdaleny Droździel-Jurkiewicz oraz mgr inż. Wojciecha Zbyszyńskiego.
PRELUDIUM — kolejna edycja wyjątkowego konkursu badawczego
PRELUDIUM to konkurs, który umożliwia badaczom na bardzo wczesnym etapie kariery, bo jeszcze przed doktoratem, nabycie pierwszego doświadczenia w realizacji projektów badawczych trwających nawet trzy lata.

– Od początku działalności Narodowego Centrum Nauki stawialiśmy na zbudowanie kompletnej ścieżki kariery naukowej, stawiającej na samodzielność oraz rozwój badaczek i badaczy. Wielu wybitnych naukowców pracujących obecnie w Polsce to przedstawiciele tzw. pokolenia NCN – badaczy, którzy swoją drogę naukową zaczynali na przykład od PRELUDIUM, a potem rozwinęli swoje badania i dzięki wsparciu z naszych grantów mogli zbudować zespoły, które dziś prowadzą prace na najwyższym światowym poziomie – mówi Krzysztof Jóźwiak, dyrektor Narodowego Centrum Nauki.
Kim są wyróżnieni naukowcy z Lublina?
Mgr inż. Magdalena Droździel-Jurkiewicz jest pracownikiem Katedry Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym. W ramach grantu zbada modyfikację topografii
i morfologii powierzchni metalu celem poprawy wytrzymałości połączenia w laminatach metalowo-włóknistych.
Mgr. inż. Wojciech Zbyszyński pracuje w Laboratorium Budownictwa na Wydział Budownictwa i Architektury. Naukowiec zajmie się opisem wpływu struktury wewnętrznej na odpowiedź nowoczesnych wielowarstwowych kompozytów zbudowanych na matrycy cementowej uzyskanych metodami addytywnymi przy działaniu obciążeń mechanicznych.
420 tys. zł na rzecz rozwoju wyróżnionych projektów badawczych dla Politechniki Lubelskiej
W ramach otrzymanego wyróżnienia lubelscy badacze otrzymają blisko 420 tys. zł na realizację swoich badań naukowych. Pozyskane środki pozwolą im na 3 letnie badania.
Jak przyznaje rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater, sukces reprezentantów Szkoły Doktorskiej świadczy o wysokim poziomie badań prowadzonych na uczelni.
– Ich osiągniecia to również powód do dumy dla całej społeczności akademickiej oraz dowód na to, że inwestycje w rozwój młodych naukowców przynoszą wymierne efekty – zauważa rektor.
Najnowsze posty
Dodaj opinię