Pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim – harmonogram na czerwiec

59677699 2331634963565695 4702651359877398528 n
Pokazy multimedialne na fontannie na placu Litewskim | fot. UM Lublin

W czerwcu odbędzie się 10 pokazów, które zostaną zaprezentowane na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim. Sprawdź szczegóły!

Na miesiąc czerwiec zaplanowano łącznie 10 pokazów, które obywać się będą o godzinie 21:00 głównie w weekendy (tj. piątek i sobotę) lub przy okazji ważnych obchodów rocznicowych, wydarzeń kulturalnych czy sportowych.

Dodatkowy specjalny pokaz w tym miesiącu zaplanowany jest w ramach obchodów rocznicy wolnych wyborów ’89, we wtorek (4 czerwca) oraz w niedzielę (30 czerwca).

Harmonogram pokazów multimedialnych na czerwiec:

+ wtorek (4 czerwca), godz. 21:00 – Inspiruje nas wolność, Unia Narodów
+ piątek (7 czerwca), godz. 21:00 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne
+ sobota (8 czerwca), godz. 21:00 – Unia Narodów, Sen o Mieście
+ piątek (14 czerwca), godz. 21:00 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne
+ sobota (15 czerwca), godz. 21:00 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie
+ piątek (21 czerwca), godz. 21:00 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie
+ sobota (22 czerwca), godz. 21:00 – Unia Narodów, Sen o mieście
+ piątek (28 czerwca), godz. 21:00 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne
+ sobota (29 czerwca), godz. 21:00 – Unia Narodów, Sen o Mieście
+ niedziela (30 czerwca), godz. 21:00 – Unia Narodów, Historia Placu Litewskiego na Wesoło

Pokazy na Placu Litewskim – OPISY

„Anioły lubelskie” jest to 12 minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem Abp Abla.

„Sen o Mieście” to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spektakl jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko zostało zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej zostanie zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.

„Historia Placu Litewskiego na wesoło” to pokaz przygotowany przez Poławiacze Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią placu Litewskiego, z uśmiechem i przekornie przedstawiają 5 scen z placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.

„Wydarzenia Kulturalne” to prezentacja najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych Miasta Lublin. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.

„Unia Narodów” to alegoryczna opowieść, w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. To opowieść o trudnym związku równych sobie i nieraz skonfliktowanych na przestrzeni wieków państw, które w trudnych dla Europy czasach wojen potrafiły dostrzec, że prawdziwe bezpieczeństwo i rozwój można uzyskać łącząc swe siły. Zaowocowało to Unią Narodów, która przetrwała 409 lat, a jej ukoronowaniem stało się jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów, która wprowadziła Polskę i Litwę w Złoty Wiek rozwoju. Siłą sprawczą tych zmian byli nie królowie i rządy, lecz obywatele. Narracja pokazu oparta została na oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej, autorstwa profesora Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, budowanego odgórnie i oddolnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju.

Lublin 1918 – 2018 „Inspiruje nas Wolność”” jest to 5-minutowa prezentacja na mgiełce fontanny ukazująca rolę Lublina w procesach odzyskana Niepodległości w Polsce, zrealizowana w stylizacji kroniki filmowej, w której wykorzystano archiwalne materiały i nagrania: fragmenty filmów, zdjęcia oraz animacje komputerowe.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.