Pogoda w Lublinie. Ostrzeżenie przed burzami. Będzie im towarzyszył porywisty wiatr

Pogoda w Lublinie. Ostrzeżenie przed burzami. Będzie im towarzyszył porywisty wiatr
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem, które przejdą przez Lublin w poniedziałek.

W poniedziałek Polska pozostanie po wschodniej stronie rozległego niżu znad Europy Zachodniej, w strefie frontu atmosferycznego. Przed frontem, nad centralną i wschodnią Polskę napływać będzie ciepłe, wilgotne powietrze, zachodnia Polska znajdzie się już w chłodniejszym powietrzu.

Warunki do rozwoju burz na znacznym obszarze Polski, w obszarze napływu ciepłego powietrza. Wystąpi tu umiarkowana niestabilność, co dość rzadko się zdarza w październiku. Przepływ powietrza będzie słabszy niż wczoraj, jednak nadal silny. Skutkować to będzie wysokimi wartościami ścinania wiatru, co z kolei pozwoli na dobrą organizację powstających burz.

„Możliwy będzie rozwój superkomórek burzowych, jak i liniowych układów wielokomórkowych. Nie można wykluczyć rozwoju większego układu burzowego. Zagrożeniem związanym z burzami będą silne porywy wiatru – do 90 km/h, opady gradu do około 3 cm i silnymi, przeważnie krótkotrwałymi ulewami do 25 mm. Rozwój burz wystąpi od wczesnych godzin popołudniowych” – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem

„Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 mm do 20 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad. Z uwagi na dynamiczną sytuację pogodową stopień ostrzeżenia może zostać podniesiony” – prognozuje Ilona Bazyluk z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Warszawie.

Ostrzeżenie przed burzami z gradem w województwie lubelskim obowiązuje w poniedziałek 5 października od godz. 14:00 do godz. 22:00. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz wynosi 80 proc.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.