Pogoda na Święta Bożego Narodzenia 2022. Odwilż i plucha zamiast białej zimy

Odwilż i plucha. Święta Bożego Narodzenia mokre i ciepłe
Odwilż i plucha. Święta Bożego Narodzenia mokre i ciepłe | fot. Dominik Wąsik

Z aktualnych prognoz pogody IMGW wynika, że wigilia i Święta Bożego Narodzenia 2022 upłyną pod znakiem odwilży, dodatnich temperatury, opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Przedstawiamy szczegółową pogodę na święta.

Jaka pogoda w święta?

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekonują, że najbliższe dni upłyną z przewagą dużego zachmurzenia i z opadami deszczu, które będą spowodowane przechodzeniem kolejnych stref frontowych przez obszar kraju. Na ogół będzie ciepło, na południowym zachodzie temperatura w najcieplejszym momencie dnia dochodzić będzie nawet do 10 st. Celsjusza.

POWIĄZANE:

Pogoda: piątek 23 grudnia

Noc z czwartku na piątek i piątek 23 grudnia z przewagą dużego zachmurzenia. W całym kraju należy spodziewać się opadów deszczu, najmocniej padać będzie na północnym wschodzie. W górach i na obszarach podgórskich miejscami spadnie deszcz ze śniegiem i śnieg, a w nocy możliwe także opady marznące powodujące gołoledź, na drogach i chodnikach ślisko.

Będzie ciepło, w nocy w całym kraju temperatura powyżej zera: od 1 do 4 st. Celsjusza, tylko na obszarach podgórskich spadnie do -1 st. C. W dzień najcieplej będzie na południowym zachodzie, tam do 9 st. C, najchłodniej na północnym wschodzie, około 2 st. C. Na zachodzie wiatr będzie porywisty, natomiast wysoko w Sudetach porywy wiatru mogą sięgać do 100 km/h, a w Tatrach do 80 km/h.

Pogoda: sobota 24 grudnia – Wigilia

Noc z piątku na sobotę i sobota 24 grudnia nadal pochmurnie, ale możliwe są większe przejaśnienia. Opady deszczu, w górach i na północnym wschodzie deszczu ze śniegiem i śniegu. Na północy kraju w nocy temperatura spadnie do -1 st. Celsjusza, co może pododawać zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 st. C na północnym wschodzie do 9 stopni na południowym zachodzie. Wiatr okresami będzie porywisty, na południu i południowym zachodzie może osiągać do 65 km/h.

Pogoda: niedziela 25 grudnia – pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia

W niedzielę 25 grudnia na zachodzie i południowym zachodzie pogodnie, na pozostałym obszarze więcej chmur z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, na Suwalszczyźnie także śniegu. Temperatura minimalna kształtować się będzie od -1 do 4 st. Celsjusza, a maksymalna od 1 do 8 st. C. Wiatr lokalnie może być porywisty.

Pogoda: poniedziałek 26 grudnia – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia

Poniedziałek 26 grudnia zapowiada się pochmurnie i wietrznie. Porywy wiatru mogą sięgać 65 km/h, a na wybrzeżu i na obszarach podgórskich nawet 75-80 km/h. Wystąpią opady deszczu, na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem. Pomimo silnego wiatru będzie ciepło: od 4 st. C na północnym wschodzie do nawet 10 stopni na południowym zachodzie.

Kolejne dni

Od wtorku do czwartku (27-29 grudnia) synoptycy IMGW nie spodziewają się znacznej zmiany pogody. Nadal przeważać będzie zachmurzenie duże, tylko na południowym zachodzie we wtorek można liczyć na więcej słońca. Cały czas będą występować opady deszczu bądź deszczu ze śniegiem, na północnym wschodzie i wysoko w górach także śniegu. Nadal będzie ciepło, temperatura maksymalna może sięgać do 10 st. C na południowym zachodzie. Utrzyma się także silny wiatr, najwyższe wartości porywów wiatru prognozowane są na wybrzeżu, tam mogą sięgać 80-85 km/h.

Źródło: IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.