Pogoda na piątek: na termometrach nawet 30 stopni, ale uwaga na burze z gradem!

burza lublin wyładowanie
Burze nad Lublinem | fot. czytelniczka Dominika

Przed nami gorący i burzowy dzień. W całej Polsce pojawią się burze, a na termometrach ujrzymy do 30 stopni. Lokalnie burze będą silne z porywami wiatru do 100 km/h, opadami gradu do 3-4 cm oraz akumulacją opadu do 40 mm.

W piątek nad Polską nadal zalegać będzie bardzo chwiejne powietrze znad wschodniej Europy, Morza Czarnego i Kaspijskiego. Granicami dla tej masy powietrza będzie front ciepły, który znajdzie się tuż za południową i zachodnią granicą kraju, oraz pofalowany front rozciągający się od Bałtyku, przez Litwę po Rosję. W południowej Polsce zaznaczy się oś zatoki związanej z niżem znad Morza Czarnego.

Napływające powietrze cechuje się stromym gradientem termicznym oraz znaczną zawartością pary wodnej. Największe nagromadzenie pary wodnej występować będzie tuż za strefą frontową głównie na zachodzie, północnym-wschodzie oraz na południu kraju. Na wschodzie występować będzie natomiast najbardziej stromy gradient termiczny. W porównaniu do dni poprzednich, dzisiaj występować będzie większa chwiejność termodynamiczna, lecz również zdecydowanie większy niedosyt wilgotności.

Z racji dużej chwiejności oraz występowania sporego niedosytu wilgotności prognozuje się znaczne zagrożenie silnymi porywami wiatru. Mogą one dochodzić do 100 km/h, a największe ich prawdopodobieństwo będzie na wschodzie kraju – na obszarze najbardziej stromych pionowych gradientów termicznych. Na pozostałym obszarze porywy wiatru nie powinny przekraczać 90 km/h. Lokalnie możliwy jest grad do 3-4 cm. Opady deszczu stanowią większe zagrożenie w Karpatach i na zachodzie kraju czyli w rejonach o większej wilgotności właściwej. W tych miejscach możliwe są opady do 40 mm.

Największe szanse rozwoju burz przypadają na godziny popołudniowe i wieczorne. Komórki burzowe mogą występować do sobotniego poranka.

Ostrzeżenie przed burzami z gradem dla woj. lubelskiego

„Prognozuje się miejscami wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 30 mm, oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie opady gradu” – prognozuje Michał Pilecki z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

103835332 131517225220622 6850979531704039700 n
Dzisiejsza prognoza pogody 12.06.2020 | IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.