Pogoda na dziś – wtorek 7.06. Ciepło, nawet 28 st. C. W regionie możliwe burze i grad

chmury niebo burza ciemne lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Pogoda na dziś, 7 czerwca 2022 r. We wtorek słońca nie zabraknie, będzie bardzo ciepło, ale prognozowane są lokalne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna do 28 st. C.

Pogoda na dziś 7 czerwca

We wtorek zachmurzenie początkowo małe, później wzrastające do umiarkowanego i okresami dużego. Miejscami przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 15 litrów na metr kwadratowy. Temperatura maksymalna od 25 do 28 st. C. Wiatr słaby, z kierunków południowych, przejściowo zmienny. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie możliwe też słabe burze. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 10 mm. Temperatura minimalna od 14°C do 16°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni i południowy. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

Prognoza burz na wtorek 7.06 22

Burze miejscami występować będą przede wszystkim w pasie od Pomorza i Mazur przez centrum po Dolny Śląsk i Małopolskę. Rozwijać się będą w ciepłej i zasobnej w wilgoć masie powietrza polarnego morskiego. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym głębokiej konwekcji będzie obecność pofalowanego frontu atmosferycznego, powoli przemieszczającego się na wschód. Na przedpolu tego frontu rozwijać się będą izolowane komórki burzowe, niektóre z nich połączą się i tworząc układy wielokomórkowe.

Powolne przemieszczanie się burz w kierunku północno-wschodnim w połączeniu z podwyższoną zawartością wilgoci skutkować może lokalnie intensywnymi opadami deszczu – do 20 – 30 mm/h. Nie można wykluczyć wystąpienia kilku burz po sobie na tym samym obszarze, a w efekcie kumulacji sum opadów. Ponadto w czasie burz padać może też grad, którego średnica osiągać będzie do 2-3 cm.

Nieco mniejszym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, nie powinny przekroczyć one 70 km/h. Pierwsze burze zaczną rozwijać się już około południa, jednak największe natężenie zjawisk prognozowane jest na godziny popołudniowe.

Prognoza burzowa wtorek 7.06
Prognoza burzowa wtorek 7.06 | fot. IMGW

Ostrzeżenie IMGW dla województwa lubelskiego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa lubelskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje na terenie powiatów: łukowski, opolski, puławski i rycki.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad.

Gdzie jest burza? Radar burz na żywo

Gdzie pada? Radar deszczu na żywo

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.