Pogoda na dziś – wtorek 5.07. Zapowiada się burzowy i deszczowy dzień. IMGW wydał ostrzeżenia

opady deszczu parasol
Opady deszczu | fot. Dominik Wąsik

Pogoda na dziś, 5 lipca 2022 r. We wtorek przez cały dzień w naszym regionie można się spodziewać burz i intensywnych opadów deszczu. IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe dla całego województwa lubelskiego.

Pogoda na dziś 5 lipca

We wtorek 5.07 zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów miejscami w południowej połowie województwa do 35 mm. Temperatura maksymalna od 22°C do 25°C. Wiatr słaby, północny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, a na południu województwa lokalnie do 90 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Opady deszczu oraz burze. Opady okresami będą o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów do 30 mm. Temperatura minimalna od 14°C do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie północny. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, a początkowo na południu regionu lokalnie do 90 km/h.

Prognoza burzowa na wtorek 5.07 22

Burze wystąpią na południowym wschodzie w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego. W jego ciepłym i wilgotnym sektorze powietrza spodziewany jest rozwój głębokiej konwekcji już od godzin rannych. Niektóre z ośrodków burzowych ze względu na dość korzystne środowisko kinematyczne mogą łączyć się i przybierać postać lepiej zorganizowanych burz wielokomórkowych, zwłaszcza bliżej osi frontu, przebiegającej od Górnego Śląska i części Małopolski, przez Ziemię Świętokrzyską, po centralną Lubelszczyznę.

Duży zasób wilgoci stwarza, iż w trakcie przechodzenia burz wielokomórkowych, wzrasta ryzyko wystąpienia silnych opadów deszczu o wydajności do 30-40 mm. Ponadto okresami mogą one wykazywać struktury o charakterze liniowym z silniejszymi porywami wiatru, nieprzekraczającymi jednak około 70 km/h.

Bardziej w kierunku wschodnim, nad Podkarpaciem i południowo-zachodnią częścią Lubelszczyzny, istnieje również zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia superkomórkowych burz, którym oprócz wydajnych opadów deszczu (o podobnej intensywności jak w przytoczonych burzach wielokomórkowych) mogą towarzyszyć silniejsze porywy wiatru do 90 km/h oraz opady gradu o średnicy do 2-4 cm.

W tylnej części frontu atmosferycznego, w pasie od Kotliny Kłodzkiej, przez Ziemię Łódzką, po południową część woj. podlaskiego, w zasięgu jeszcze nieco wilgotniejszej i względnie chwiejnej masy powietrza, w obecności linii zbieżności, także przewiduje się rozwój konwekcji, objawiającej się wydajniejszymi przelotnymi opadami deszczu i krótkotrwałymi burzami, podczas których możliwe są sumy do 20-35 mm. Burze na tym obszarze nie powinny z kolei stanowić istotnego zagrożenia ze strony silnych porywów wiatru, czy opadów gradu.

Prognoza burzowa IMGW we wtorek 5 lipca [5.07 22]
Prognoza burzowa IMGW we wtorek 5 lipca [5.07 22]

Ostrzeżenia IMGW dla województwa lubelskiego 5.07

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem i silnym deszczem z burzami, które wystąpią we wtorek 5.07 na terenie województwa lubelskiego.

Alerty IMGW drugiego stopnia — silny deszcz z burzami

Dotyczy powiatów: bialski, Biała Podlaska, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łęczyński, łukowski, opolski, parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki i włodawski.

Treść ostrzeżenia: Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 30 mm do 50 mm. Opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad.

Alerty IMGW drugiego stopnia — burze z gradem

Dotyczy powiatów: hrubieszowski i tomaszowski.

Treść ostrzeżenia: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad.

Alerty IMGW pierwszego stopnia — burze z gradem

Dotyczy powiatów: biłgorajski, Chełm, chełmski, janowski, krasnostawski, zamojski i Zamość.

Treść ostrzeżenia: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.

Gdzie jest burza 5 lipca? Radar burz na żywo

Gdzie pada 5 lipca? Radar deszczu na żywo

Źródło: IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.