Pogoda na dziś – wtorek 16 czerwca. W regionie możliwe burze z gradem

burza lublin wyładowanie
Burze nad Lublinem | fot. czytelniczka Dominika

Na wtorek synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwie lubelskim.

Przeważająca część kraju pozostaje dziś w stabilnym powietrzu polarnym morskim, tylko południowo-wschodnia część znajdzie się w cieplejszym i bardziej zasobnym w wilgoć powietrzu, które zaczyna napływać za ciepłym frontem atmosferycznym. Powietrze to będzie umiarkowanie niestabilne.

Warunki takie będą wystarczające do utworzenia się burz z opadami 15-25 mm, a na obszarze ograniczonym przerywaną linią nawet do 25 mm. Generowaniu dużych sum opadów sprzyjać będzie niezbyt silny przepływ w środkowej troposferze.

Burzom mogą towarzyszyć opady gradu o średnicy 2-3 cm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Przy braku sprzyjających warunków kinematycznych burze na ogół będą występować w postaci izolowanych komórek lub niewielkich klastrów wielokomórkowych.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed woj. lubelskiego

„Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami możliwy grad” – mówi Ilona Bazyluk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje we wtorek od godz. 14.00 do środy do godz. 1.00 w nocy i dotyczy powiatów: bialski, biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, parczewski, radzyński, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski, Biała Podlaska, Chełm, Lublin i Zamość.

104030213 133206468385031 7543060782411040594 n
Dzisiejsza prognoza pogody 16.06.2020 | IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.