Pogoda na dziś – środa 24 czerwca. Intensywny deszcz i burze w regionie

19554363 1591592417518650 9193998221345326252 n
Zdjęcie ilustracyjne

Pogoda na dziś – środa 24 czerwca. Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla woj. lubelskiego. Prognozuje się intensywne opady deszczu i burze.

Dziś Polska znajduje się w zasięgu wyżu z centrum nad Danią, natomiast na górnych poziomach izobarycznych oddziałuje niż z ośrodkiem nad odsuwającym się znad Czech nad Węgry. Na wschodzie kraju zaznaczy się wpływ linii zbieżności. Z północnego wschodu napływa cieplejsze i zasobne w wilgoć powietrze polarne morskie.

Z północnego wschodu napływa ciepła i zasobna w wilgoć masa powietrza. Największe szanse na rozwój głębokiej konwekcji wystąpią na linii zbieżności, która rozciągać się będzie od Lubelszczyzny po południową Wielkopolskę.

Początkowo rozwój chmur kłębiastych hamowany będzie przez zachmurzenie, które odsuwać się będzie na południowy zachód. Największe zasoby energii konwekcji prognozowane są na obszarze Lubelszczyzny, a jako że w tej części kraju rozpogodzi się najszybciej, dlatego właśnie tutaj spodziewamy się pierwszych burz.

Duże zasoby wilgoci w dolnych warstwach atmosfery, obecność linii zbieżności oraz podwyższony pionowy gradient temperatury sprzyjać będą szybkiemu powstawaniu wydajnych opadowo burz. Praktycznie stacjonarne, równoleżnikowe ułożenie linii zbieżności oraz wschodni kierunek przepływu powietrza będzie sprzyjał powstaniu łańcucha komórek burzowych, które przechodzić będą jedna za drugą i lokalnie powodować kumulację sum opadów.

IMGW: Ostrzeżenie pogodowe dla województwa lubelskiego

„Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów miejscami od 30 mm do 40 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 65 km/h” – prognozuje Michał Folwarski z IMGW.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami na terenie woj. lubelskiego obowiązuje w środę 24 czerwca od godz. 9.00 do godz. 21.00.

Źródło: IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.