Pogoda na dziś – sobota 27 czerwca. Burze z gradem, silny wiatr i trąby powietrzne

pogoda burza chmura
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

W sobotę 27 czerwca ponownie mogą wystąpić gwałtowne burze z gradem i silnymi porywami wiatru; możliwe są też trąby powietrzne – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dzisiaj Polska znajdzie się pomiędzy niżem znad Wysp Brytyjskich a wyżem z rejonu Morza Czarnego. Na górnym poziomach izobarycznych nadal oddziaływał będzie niż, który znad Kujaw przemieści się na północ kraju. Z południowego zachodu napływać będzie ciepła i wilgotna masa powietrza polarnego morskiego.

Dzisiaj również prognozowane są silne burze, głównie na wschodzie kraju gdzie dotrze zasobna w wilgoć i bardzo niestabilna masa powietrza. Już od samego rana na wschodzie kraju zaznaczy się obecność linii zbieżności, która zacznie znacząco wpływać na rozwój swobodnej konwekcji na tym obszarze.

Wystąpią tutaj również dobre warunki kinematyczne, przekładać się będzie na zorganizowany typ głębokiej konwekcji, włącznie z powstaniem superkomórek burzowych. Rozwój komórek burzowych będzie możliwy już od rana, jednak najgroźniejsze zjawiska spodziewane są po południu i wieczorem.

Wtedy też punktowo mogą wystąpić porywy wiatru do 90-100 km/h, intensywne opady deszczu do 20-30 mm, lokalnie do 50 mm oraz opady gradu (w przypadku utworzenia się silniejszej superkomórki burzowej możliwy grad o średnicy do 3-4 cm). Prognozowane niskie poziomy kondensacji i swobodnej konwekcji oraz podwyższona skrętność wiatru w warstwie 0-1 km stwarzają dobre warunki do powstania trąby powietrznej.

Źródło: IMGW

Dzisiejsza prognoza pogody 27.06.2020 | IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.