Pogoda na dziś, 4 lipca 2022 r. Poniedziałek w całym regionie będzie słoneczny i ciepły, z temperaturami dochodzącymi do 27 stopni Celsjusza.
Pogoda na dziś 4 lipca
W poniedziałek 4.07 zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 28°C do 30°C. Wiatr słaby, zmienny. W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 16°C do 17°C. Wiatr słaby, zmienny.
Prognoza burzowa na poniedziałek 4.07 22
W nocy, od zachodu, napływać zaczęła nad Polskę ciepła i miejscami, szczególnie na północy, zasobna w wilgoć masa powietrza. Warunki synoptyczne, konwekcyjne oraz kinematyczne sprzyjać będą tworzeniu głębokiej konwekcji, również w formie superkomórek burzowych. Burze głównie będą miały postać izolowanych komórek, jednakże na północy kraju (obszar „2”) możliwe jest powstanie lepiej zorganizowanego układu.
Największym zagrożeniem podczas przechodzenia popołudniowych burz będą silne porywy wiatru, lokalnie do 85 km/h. Z uwagi na szybkie ich przemieszczanie się opady deszczu nie będą długotrwałe (suma godzinowa opadów do 15-20 mm), ale miejscami mogą mieć nieco większe natężenie — do 10-15 mm/10 minut. Superkomórkom burzowym towarzyszyć mogą też opady gradu o średnicy do 3 cm.
Na pozostałym, otaczającym, obszarze („1”) lokalnie również mogą rozwijać się burze, jednakże głównie w postaci izolowanych komórek. Nie można wykluczyć, że niektóre z nich powstaną w lepszym środowisku kinematycznym i przekształcą się w niewielkie superkomórki. W takim przypadku możliwe są nieco silniejsze porywy wiatru, do 75 km/h oraz opady gradu o średnicy do 2-3 cm. Również tutaj ryzyko intensywnych opadów deszczu jest mniejsze, jednakże miejscami spaść może do 10-15 mm/h. Najsilniejsze burze na tym obszarze rozwijać się będą po południu i nie powinny być liczne.
Natężenie zjawisk towarzyszących burzom będzie na ogół słabsze niż opisane powyżej. Dodatkowo wysoka temperatura powietrza może utrudniać inicjację konwekcji na południu oraz w centrum kraju. Z uwagi na różnice w prognozach, a co za tym idzie znaczną trudność we wskazaniu dokładnego obszaru wystąpienia najsilniejszych zjawisk, wyznaczono obszar mniejszego prawdopodobieństwa burz.
Źródło: IMGW
Dodaj swój komentarz