Pogoda na dziś – poniedziałek 17.07. Kolejny dzień upałów. Synoptycy ostrzegają przed silnymi burzami z gradem

burza chmury pogoda
Chmury burzowe | fot. Dominik Wąsik

Pogoda na dziś – 17.07. Poniedziałek w województwie lubelskim przyniesie dynamiczną pogodę. Synoptycy oprócz upałów spodziewają się rozwoju gwałtownych burz, który mogą przynosić opady dużego gradu, a także silny porywy wiatru.

Pogoda na dziś – poniedziałek 17.07

W poniedziałek (17.07) zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w burzach od 25 do nawet 40 litrów wody na metr kwadratowy. Temperatura maksymalna do 33°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się z przewagą północno-zachodniego. Podczas burz porywy wiatru do 90 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek (17/18.07) zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu i zanikające burze. Prognozowana wysokość opadów miejscami do 15 litrów wody na metr kwadratowy. Temperatura minimalna do 18°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni i zachodni. Podczas burz porywy wiatru do 60 km/h.

Upał i burze

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali dla całego obszaru województwa lubelskiego ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami.

„Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w niedzielę od 31°C do 34°C, w poniedziałek około 30°C. Temperatura minimalna w nocy na przeważającym obszarze od 18°C do 20°C” – ostrzega IMGW.

IMGW wydał również dla Lubelszczyzny ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. Pierwsze burze na naszym obszarze prognozowane są już od południa. Ostrzeżenie przed burzami obowiązuje w poniedziałek (17.07) do godz. 20:00.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami obowiązuje w powiatach: bialski, Biała Podlaska, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łęczyński, łukowski, opolski, parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki i włodawski.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami grad” – ostrzega IMGW.

Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami obowiązuje w powiatach: biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, tomaszowski, zamojski i Zamość.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 45 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad” – ostrzega IMGW.

Prognoza burzowa IMGW na poniedziałek, 17 lipca
Prognoza burzowa IMGW na poniedziałek, 17 lipca | fot. IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.