Pogoda na dziś, 5 sierpnia – czwartek pod znakiem ulew. Nawet 80 litrów na metr kwadratowy

120355903 334983797722365 6231933058223012050 n
Zalana po deszczu ulica Trześniowska | fot. Oskar

Pogoda na dziś, 5 sierpnia. Czwartek upłynie pod znakiem ulewnych deszczy i niezbyt wysokiej temperatury. Natężenie opadów wyniesie miejscami nawet 80 litrów na metr kwadratowy.

W czwartek spadnie dużo deszczu

Polska znajduje się pod wpływem niżów z ośrodkami nad Niemcami oraz przemieszczającym się znad Węgier nad Bieszczady. Na południowym wschodzie zaznacza się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego oddzielającego chłodniejsze powietrze polarne morskie, zalegające nad przeważającym obszarem kraju, od cieplejszego, napływającego nad krańce południowo-wschodnie.

„Na przeważającym obszarze kraju, za wyjątkiem regionów północnych i zachodnich – spodziewane są opady deszczu, które miejscami będą miały charakter nawalny. W okresie ważności ostrzeżenia prognozowane są intensywne opady deszczu. Prognozowana dobowa suma opadów może wynieść 40-70 mm, powodując podtopienia oraz zalania. Niewykluczone burze” – ostrzegają Polscy Łowcy Burz.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla powiatów: kraśnicki, janowski, krasnostawski, zamojski, Zamość, tomaszowski i hrubieszowski. Synoptycy zastrzegają, że ostrzeżenie może zostać zaktualizowane do trzeciego stopnia.

„Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu od 30 mm do 60 mm, lokalnie 80 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h. Burze występować będę głównie w dzień” – mówi Katarzyna Ścisłowska z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych.

Ostrzeżenie przed silnym deszczem z burzami obowiązuje od czwartku (5.08) od godz. 14:00 do piątku (6.08) do godz. 12:00.

Natomiast dla pozostałych powiatów woj. lubelskiego IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. – „Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadu od 30 mm do 60 mm, lokalnie 80 mm” – mówi Katarzyna Ścisłowska.

Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu obowiązuje od czwartku (5.08) od godz. 15:00 do piątku (6.08) do godz. 15:00.

Gdzie pada? Radar opadów 05.08.2021 na żywo

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.