Pogoda długoterminowa na najbliższy tydzień. IMGW prognozuje śnieg, mróz i gołoledź

889672 zima slady butow
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Pogoda długoterminowa grudzień 2019. Choć astronomiczna zima rozpocznie się dopiero 22 grudnia, to od kilku dni towarzyszą nam temperatury typowe dla tej pory roku. Czy w grudniu będzie padać śnieg? Sprawdźcie naszą pogodę na najbliższy tydzień!

Początek grudnia po zimowym epizodzie z opadami śniegu, występującymi miejscami w różnych miejscach Polski, przyniesie lekkie ocieplenie w środkowej części tygodnia. Wtedy też możemy liczyć na większą ilość słońca, zwłaszcza w południowej połowie kraju. Przez cały tydzień będą towarzyszyć nam jednak nocami przymrozki, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Kolejny weekend przyniesie kolejną zmianę pogody. Będzie wietrznie, z opadami deszczu, a w niedzielę również deszczu ze śniegiem i śniegu oraz nieco chłodniej niż w poprzednich dniach.

Prognoza pogody na 2 grudnia

W poniedziałek pogodę w Polsce będzie kształtować zatoka niżu z ośrodkiem nad północną Norwegią. Przeważać będzie zachmurzenie duże z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Okresami intensywniejsze opady śniegu spodziewane są w pasie od Pomorza Wschodniego po Podlasie, co może skutkować chwilowym ograniczeniem widzialności i pogorszeniem warunków na drogach.

Temperatura maksymalna nie będzie zbyt wysoka i wynosić będzie od -1°C na krańcach północno-wschodnich do 4°C na północnym zachodzie i 5°C nad morzem. Odczuwalnie będzie jednak chłodniej, za sprawą wiatru, który w całym kraju będzie porywisty. W rejonach występowania opadów śniegu, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, wiatr może lokalnie powodować zawieje śnieżne.

Wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek, przewidywany spadek temperatury poniżej 0°C może skutkować na przeważającym obszarze kraju zamarzaniem mokrej po opadach nawierzchni dróg i chodników. Lokalnie może być ślisko.

Prognoza pogody na 3 grudnia

Wtorek przyniesie poprawę pogody na znacznym obszarze, za sprawą rozbudowującego się od zachodu klina wyżowego. Pochmurno będzie na północy, zachodzie i krańcach południowych, a na pozostałym obszarze może spodziewać się rozpogodzeń. Przed południem słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem występować będą na południu kraju, a po południu, kolejna strefa opadów, głównie deszczu ze śniegiem i deszczu, nasuwać się będzie stopniowo od północnego zachodu.

W nocy z wtorku na środę na wschodzie kraju lokalnie mogą występować opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna wynosić będzie od -1°C na południowym wschodzie do 4°C na północnym zachodzie. W stosunku do poniedziałku nieco osłabnie wiatr.

Prognoza pogody na 4 grudnia

Środa będzie pogodna głównie na południu kraju. Na pozostałym obszarze będzie pochmurno i miejscami występować będą opady deszczu ze śniegiem, przechodzące w deszcz. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 2°C na wschodzie do 6°C na północnym zachodzie, jedynie w obszarach podgórskich Karpat przez cały dzień może utrzymywać się temperatura nieznacznie poniżej 0°C.

Prognoza pogody na 5 grudnia

W czwartek prognozowana jest kontynuacja słoneczniej pogody wyżowej, jedynie na północy kraju może pojawić się nieco więcej chmur, a na krańcach północno-wschodnich mogą wystąpić słabe opady deszczu. W całym kraju temperatura maksymalna będzie powyżej 0°C i wynosić będzie od 2°C na krańcach południowych do 5°C na północy kraju.

Prognoza pogody na 6 grudnia

Od piątku stopniowe nasuwanie się od północnego zachodu układu niżowego spowoduje pogorszenie pogody. Słonecznie będzie jeszcze na południowym wschodzie Polski, a nad pozostałym obszarem kraju zaczną pojawiać się chmury, z których na północy i zachodzie będzie padał deszcz. Temperatura maksymalna prognozowana jest w przedziale od 2°C ma krańcach południowych do 6°C na północnym zachodzie. Wzmagający się jednak stopniowo wiatr będzie zmniejszał odczucia termiczne.

Prognoza pogody na 7-8 grudnia

Sobota i niedziela przebiegać będą pod znakiem niżowej pogody, z dużym zachmurzeniem, opadami deszczu, przechodzącymi w niedzielę w deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 3°C do 8°C w sobotę i od 1°C do 5°C w niedzielę, ale biorąc pod uwagę, że w całym kraju będzie wiać umiarkowany i dość silny wiatr, z porywami dochodzącymi do 60-65 km/h, to odczuwalnie będzie znacznie chłodniej.

Źródło: IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.