Podwyżki dla nauczycieli podpisane. Tyle więcej zarobią poszczególni nauczyciele. Nawet 2 160,00 zł więcej

Wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2023 roku
Wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2023 roku | fot. Adobe Stock

Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zatwierdzili przepis określający minimalne stawki płac dla nauczycieli. Nowe przepisy przewidują wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących o 33%, natomiast dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost ten wynosi 30%. Środki na podwyżki pensji nauczycieli, nauczycieli akademickich w uczelniach publicznych zostały zabezpieczone w ustawie budżetowej na 2024 r.

Ile zarobią w 2024r nauczyciele szkolni i przedszkolni?

Wraz ze wzrostem wynagrodzenia, nauczyciel zasadniczy może liczyć się ze wzrostem, niektórych jego dodatkowych składników. Zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela, podwyżki wynagrodzeń nauczycieli muszą zostać dokonane w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia ustawy budżetowej, a wyrównanie ma nastąpić od 1 stycznia.

Podpisane rozporządzenie stanowi podstawę dla organów prowadzących do podjęcia niezbędnych działań w celu realizacji podwyżek z wyrównaniem.

przedszkole dzieci
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Tabela wynagrodzenia nauczyciela w 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 roku minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego (brutto) są określone następująco dla nauczycieli posiadających tytuł magistra i przygotowanie pedagogiczne, co stanowi 95% wszystkich nauczycieli.

Tabela wynagrodzeń dla nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznymKwota (Brutto)
nauczyciel poczatkujący4 908 zł
nauczyciel mianowany 5 057 zł
nauczyciel dyplomowany 5 915 zł
Dla pozostałych nauczycieli
nauczyciel poczatkujący 4 788 zł
nauczyciel mianowany 4 910 zł
nauczyciel dyplomowany 5 148 zł
Tabela wzrostu wynagrodzeń nauczycieli szkolnych i przedszkolnych

Wynagrodzenie na uczelniach wyższych w górę

Minister nauki wydał rozporządzenie ustalające minimalne wynagrodzenie zasadnicze dla profesora uczelni publicznej. Zgodnie z tym zarządzeniem, od 1 stycznia 2024 roku płace zostaną podwyższone o 30 procent.

Z minimalnym wynagrodzeniem profesora są skorelowane wynagrodzenia nauczycieli akademickich i pracowników naukowych PAN oraz inne świadczenia w systemie szkolnictwa wyższego.

Zgodnie z ustawą prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50 proc. wynagrodzenia profesora, z tym że dla:

  • profesora uczelni – nie niższa niż 83 proc.
  • adiunkta – nie niższa niż 73 proc.
    – tego wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie profesorskie ustalone w rozporządzeniu ma również wpływ na wiele innych świadczeń w ramach systemu szkolnictwa wyższego i nauki, takich jak:

  • łącznej miesięcznej kwoty stypendium socjalnego i stypendium rektora jaką może otrzymać student,
  • miesięcznego wynagrodzenia członków rady uczelni,
  • dodatku funkcyjnego pracownika uczelni publicznej, w tym rektora,
  • wynagrodzenia w postępowaniach awansowych,
  • miesięcznego stypendium doktoranckiego.
KUL katolicki uniwersytet lubelski
Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Jak będzie wyglądało wynagrodzenie w szkolnictwie wyższym

Tabela przedstawia minimalne stawki płacowe dla nauczycieli akademickich w różnych grupach stanowisk, zarówno obecne jak i po przewidywanej 30-procentowej podwyżce minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora w uczelni publicznej.

StanowiskoObecne wynagrodzenie minimalneProjektowane wynagrodzenie minimalneWzrost kwotowy
profesor
(100 proc. stawki)
7 210,009 370,002 160,00
profesor uczelni
(83 proc. stawki)
5 984,307 777,101 792,80
adiunkt
(73 proc. stawki)
5 263,306 840,101 576,80
asystent, wykładowca
(50 proc. stawki)
3 605,004 685,001 080,00
Tabela wynagrodzenia płacy na uczelniach wyższych. Brutto

Podwyżka płac jest możliwa dzięki rekordowemu wzrostowi subwencji oświatowej. Dla jednostek samorządu terytorialnego na rok 2024 subwencja oświatowa wynosi ponad 87 miliardów 983 miliony złotych, co stanowi wzrost o 36,2% w porównaniu z rokiem 2023.

Jak wynika z opublikowanej w dniu 1 lutego ustawy budżetowej na rok 2024 jednostki samorządu terytorialnego otrzymują zwiększone środki zarówno dla publicznych, jak i niepublicznych przeszkoli, szkół i placówek, uczelni wyższych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.