Podwyżka opłat za egzaminy na prawo jazdy jeszcze w tym półroczu. Kursanci zapłacą więcej za teorię i praktykę

Samochód egzaminacyjny Hyundai i20 WORD Lublin
Samochód egzaminacyjny Hyundai i20 WORD Lublin | fot. Dominik Wąsik

Gotowy jest już projekt uchwały w sprawie nowych stawek w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Lublinie. Stawki egzaminacyjne nie były aktualizowane od dziesięciu lat.

Nowe stawki za egzamin WORD Lublin

Znowelizowana na początku tego roku ustawa Prawo o ruchu drogowym zmienia zasady ustalania opłat za egzaminy na prawo jazdy. Do tej pory były one narzucane odgórnie przez ministra, teraz wysokość opłat mogą ustalać sejmiki województw. Samorządowcy i dyrektorzy WORD-ów wskazywali, że obowiązujące opłaty są zbyt niskie.

Sejmik Województwa Lubelskiego zamierza więc opłaty podnieść. Stawki egzaminacyjne w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowym w Lublinie nie były aktualizowane od 2013 r., mimo wzrostu kosztów związanych z ich organizacją i utrzymaniem ośrodków. Przypomnijmy, egzamin teoretyczny kosztuje obecnie 30 zł, zaś praktyczny na najpopularniejszą kategorię B – 140 zł.

Przygotowany projekt uchwały zakłada, że cena egzaminu teoretycznego wzrośnie do 50 złotych, zaś opłata za egzamin praktyczny na najbardziej popularne kategorie wynosić będzie 200 złotych – AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T. Dla pozostałych kategorii cena wynosić będzie 250 złotych.

„Określone przez sejmik opłaty za egzamin na prawo jazdy obowiązywać będą we wszystkich Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego na terenie województwa lubelskiego. Do dnia wejścia w życie uchwały stosuje się dotychczasowe przepisy wykonawcze w przedmiocie opłat za egzamin, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2023 r.” – mówi Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego.

Z informacji przekazanej przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie, wynika, że w 2021 r. przeprowadzono łącznie 38 099 egzaminów praktycznych kandydatów na kierowców i kierowców we wszystkich kategoriach, natomiast w 2022 r. przeprowadzono 36 356 tego rodzaju egzaminów. Liczba egzaminów praktycznych we wszystkich kategoriach prawa jazdy przeprowadzonych w WORD w Lublinie w 2022 r. stanowi 95,43% egzaminów praktycznych przeprowadzonych w 2021 r.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. I prawidłowo. Utrzymać samochody, plac manewrowy, budynki, egzaminatorów to nie jest bazar tylko poważna instytucja