Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu

Młot, Książki, Prawo
Fot. Pixabay

Zapewnienie profesjonalnej pomocy prawnej, zwłaszcza obywatelom w trudnej sytuacji, jest jednym z obowiązków naszego państwa. Dzięki staraniom Ministerstwa Sprawiedliwości zwiększony został przyszłoroczny budżet na wynagrodzenia adwokatów i radców prawnych świadczących taką pomoc z urzędu — poinformował dziś (29 września br.) na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Spełnione oczekiwania adwokatów i radców prawnych

Ministerstwo Sprawiedliwości spełniło oczekiwania adwokatów i radców prawnych, dotyczące podniesienia stawek za pomoc prawną z urzędu. Pełnomocnicy z urzędu zabiegali o zrównanie ich wynagrodzeń ze stawkami adwokatów i radców prawnych wynajmowanych komercyjnie.

Jestem przekonany, że podwyżka zapewni komfort pracy radcom i adwokatom świadczącym pomoc prawną z urzędu, a przede wszystkim ułatwi obywatelom w potrzebie dostęp do takiej właśnie profesjonalnej pomocy – powiedział wiceminister.

Na ten cel przeznaczona zostanie dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł. To umożliwi sfinansowanie postulowanych podwyżek. Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu państwa na 2024 rok, uwzględniający środki w takiej właśnie wysokości. Była to propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości, a ujęcie jej w budżecie to sukces wiceministra Sebastiana Kalety, który kierował pracami nad regulacją stawek.

Zmiany podyktowane są troską o równy dostęp obywateli do wymiaru sprawiedliwości. Dwukrotny wzrost stawek adwokatów i radców z urzędu to jeden z priorytetów resortu sprawiedliwości.

Zobacz także:

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają już prace nad projektami stosownych rozporządzeń. Obejmą one kwestię ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez adwokata bądź radcę prawnego z urzędu.

Oba projekty przewidują podwojenie we wszystkich rodzajach spraw stawek dla adwokatów i radców prawnych powoływanych z urzędu. W efekcie zostaną one zrównane z kwotami wynagrodzeń adwokatów i radców z wyboru.

Czy kiedykolwiek korzystałeś z bezpłatnej pomocy prawnej? Jak oceniasz taką formę pomocy?
Dodaj swój komentarz anonimowo

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.