Podpisano program inwestycyjny dla budowy obwodnicy Łęcznej

Podpisano program inwestycyjny dla budowy obwodnicy Łęcznej
Zdjęcie ilustracyjne | fot. GDDKiA

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podpisał dokument zawierający program inwestycyjny budowy obwodnicy Łęcznej w ciągu drogi krajowej nr 82 w ramach rządowego planu budowy 100 obwodnic. Tym samym może ruszać proces przygotowawczy dla budowy tej nowej drogi.

Główne założenia Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 to poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. O tym, że Łęczna jako jedno z siedmiu miast na Lubelszczyźnie będzie miało obwodnicę poinformował wiceminister Rafał Weber na konferencji prasowej 10 lutego.

W ramach zadania powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Zbudowane zostaną obiekty inżynierskie (wiadukty, mosty, skrzyżowania jednopoziomowe), drogi niższych kategorii zapewniające obsługę terenów przyległych do DK82, a także m.in. zatoki autobusowe, oświetlenie oraz infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Podstawowym celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców i podróżnych. Dzięki nowej drodze poprawi się płynność i komfort jazdy. Inwestycja pozytywnie wpłynie także na przepustowość ciągu komunikacyjnego DK82 z Lublina w kierunku kopalni węgla Bogdanka, Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, Poleskiego Parku Narodowego i Włodawy.

Obwodnica Łęcznej to nowe zadanie, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Pierwszym etapem będzie opracowanie dokumentacji w zakresie studium korytarzowego, a kolejnym opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz uzyskanie decyzji środowiskowej. Oznacza to, że dokładny przebieg drogi nie został jeszcze ustalony.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.