Podatek od posiadania psa 2021. Ile wynosi? Kto jest zwolniony z opłaty?

pies z długą sierścią

Nie wszyscy właściciele czworonogów zdają sobie z tego sprawę, ale posiadacze psów są zobowiązani uiścić za nie opłatę roczną tzw. podatek od psa. Sprawdzamy, kogo dokładnie dotyczy opłata za psa i ile wynosi.

Podatek od posiadania psa jest przez niektórych uznawany za jeden z bardziej martwych przepisów, jakie obowiązują. Obecnie system rejestracji, a zarazem i opłat za posiadanie psa jest niedoskonały i nie ma przepisów, które powszechnie zobowiązywałyby właścicieli psów do ich chipowania i rejestracji.

W praktyce oznacza to, że niewielu posiadaczy czworonogów dokonuje rejestracji i nie ma centralnej ewidencji zwierząt domowych, które podlegałyby opłacie czy podatkowi za psa. W konsekwencji, trudno też wyegzekwować od właścicieli należność.

Podatek od psa – co to jest?

Opłata za posiadanie psa została wprowadzona w 1991 roku w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Podatek ten płacimy raz na rok, a jego wysokość ustala rada gminy – oznacza to, że kwota do zapłacenia za czworonoga może być inna w różnych częściach kraju.

Opłata za posiadanie psa – do kiedy trzeba zapłacić?

Zgodnie z przepisami minister finansów ustala tylko górną granicę opłaty za posiadanie psa – maksymalną wysokość, jakiej nie może przekroczyć wysokość tej opłaty. Limit opłaty od na 2021 rok wynosi 130,30 zł za jednego psa, czyli o prawie 5 zł więcej niż w 2020 roku (125,40). Podatek za psa za 2020 rok należy uiścić do 30 kwietnia 2021 roku.

Pełną kwotę należy zapłacić, jeśli czworonóg urodził się w pierwszej połowie roku. Jeśli urodził się w drugiej połowie roku, to opłata wynosi połowę stawki rocznej.

Kto jest zwolniony z podatku od psa?

Ustawowo z obowiązku wnoszenia opłaty za posiadanie psa wyłączeni są osoby niepełnosprawne oraz o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zwolnieni z opłaty są też osoby powyżej 65. roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe. Kolejnymi grupami, które są objęte zwolnieniem są personel dyplomatyczny oraz rolnicy, którzy posiadają nie więcej niż dwa psy.

Opłata od posiadania psów w Lublinie

W niektórych miastach opłata za posiadanie psa nie obowiązuje. Jednym z takich miast jest Lublin, w którym radni nie ustanowili opłaty (podatku) od posiadania psa.

Czy będzie powszechny podatek od posiadania psa?

Od kilku lat mówi się o tym, by wprowadzić powszechny obowiązek rejestrowania czworonogów. Wraz z nim miałby się pojawić centralny system ewidencji psów, który pozwoliłby na łatwiejsze i szybsze ściąganie ewentualnych opłat. Póki co, do sejmu trafiła autopoprawka do ustawy o ochronie zwierząt, która uwzględnia takie zmiany, ale jej przyszłość nie jest jeszcze przesądzona. 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.