Podatek cukrowy od 1 stycznia 2021 r. Więcej zapłacimy za „małpki”, słodkie napoje, soki i wody smakowe

słodkie napoje sklep piwo
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Od nowego roku wszystkie słodzone napoje i alkohole w małych butelkach „małpki” będą objęte tzw. opłatą cukrową. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o „podatku cukrowym”.

Podatek cukrowy wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 roku. To efekt podpisanej dzisiaj ustawy „o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów” przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa wprowadza m.in. opłatę cukrową na słodzone napoje, energetyki i alkohole w małych butelkach tzw. małpkach.

Zgodnie z tą ustawą przedsiębiorcy sprzedający napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia są zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml (małpki).

Jak zdrożeją alkohole w małych butelkach od 1 stycznia 2021 roku? Za 100 ml małpkę wódki 40-procentowej zapłacimy 1 zł więcej, 2 zł od 200 ml małpki wódki 40-procentowej i 88 gr od 250 ml małpki wina 14-procentowego.

Ustawa wprowadza też opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze z podatku cukrowego?

Opłata cukrowa będzie stanowić przychód NFZ (w 96,5 proc.) oraz dochód budżetu państwa (w 3,5 proc.). Z kolei wpływy z opłaty dotyczącej napojów alkoholowych o pojemności nieprzekraczającej 300 ml będą stanowić w 50 proc. dochód gmin, na terenie których jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, a 50 proc. przychód Narodowego Funduszu Zdrowia.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.