Pod koniec sierpnia ZUS zacznie wypłacać emerytom czternastą emeryturę. Ile wynosi czternastka na rękę?

pieniądze gotówka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

25 sierpnia ZUS rozpocznie wypłatę czternastej emerytury. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Oznacza to, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze. Ile wynosi czternastka na rękę?

Wypłata czternastki

Wypłata czternastej emerytury w 2022 roku została zagwarantowana ustawowo. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

Wśród osób uprawnionych są też te, które pobierają renty socjalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, renty inwalidzkie, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Prawo do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta, będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty.

Czternastka w pełnej wysokości „na rękę” wyniesie 1217,98 złotych. Świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego, pobrana będzie tylko składka zdrowotna. Czternastkę w pełnej kwocie otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł, a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Jednak minimalna jej wysokość wyniesie 50 złotych.

W ZUS terminy wypłaty czternastej emerytury to: 25 sierpnia i 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. Natomiast w systemie mundurowym i w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku.

Czternastka będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” dla niesamodzielnych.

Z szacunków wynika, że w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.