Pociągi nie dojadą do lotniska w Świdniku. Połączenie zostaje zawieszone po 7 latach

Pociąg Polregio w Porcie Lotniczym Lublin
Pociąg Polregio w Porcie Lotniczym Lublin | fot. Phil Richards

Od 7 listopada zawieszone zostają pociągi z Lublina do Portu Lotniczego w Świdniku. Połączenie w ostatnim czasie nie cieszy się zainteresowaniem wśród pasażerów, dlatego Urząd Marszałkowski zdecydował o czasowym zawieszeniu.

Na lotnisko w Świdniku taksówką

Od 7 listopada do Portu Lotniczego Lublin nie będzie można dojechać pociągiem. W listopadowym rozkładzie Polregio na próżno szukać połączenia kolejowego między Lublinem a lotniskiem w Świdniku. Jak się okazuje, decyzję o zawieszeniu połączenia podjął Urząd Marszałkowski w Lublinie.

„Od początku funkcjonowania połączenia zarówno organizator przewozów (Urząd Marszałkowski – przyp. red.), jak i operator (Polregio – dawniej Przewozy Regionalne – przyp. red.) natrafili na szereg problemów związanych z wzajemnym skoordynowaniem rozkładu jazdy pociągów i operacji lotniczych” – wyjaśnia Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego.

Mniejsza ilość operacji lotniczych

„Ich źródłem są różne terminy wprowadzania zmian do rozkładu jazdy pociągów i rozkładu lotów. Dodatkowo, przewoźnicy lotniczy mają dużo większą swobodę w kształtowaniu swoich terminów i godzin operowania, co jest trudne do osiągnięcia w transporcie kolejowym ze względu na obowiązujące na tym rynku przepisy” – wyjaśnia Małecki.

„Biorąc także pod uwagę stosunkowo małą liczbę operacji na lubelskim lotnisku (od jednej do kilku dziennie, w różnych porach dnia i tygodnia) nie było uzasadnienia do wprowadzenia rozwiązania polegającego na cyklicznym ruchu pociągów np. w cogodzinnym interwale, które powoduje uniezależnienie od zmienności oferty przewoźników lotniczych” – dodaje Małecki.

Pandemia dołożyła swoje trzy grosze

„Na powyższe okoliczności nałożyły się także kwestie związane z pandemią, która dotknęła ruch lotniczy w sposób szczególny. Sprawiło to, że z połączeń kolejowych do lotniska, mimo przywrócenia części lotów, korzysta średnio po kilka osób dziennie” – stwierdza rzecznik marszałka.

Urząd Marszałkowski podjął decyzję o zawieszeniu połączenia do przystanku Lublin Airport. – „Przywrócenie połączeń będzie możliwe w sytuacji pojawienia się trwałej perspektywy wzrostu liczby odprawianych pasażerów w Porcie Lotniczym Lublin. Cały czas analizujemy tę sytuację” – tłumaczy Małecki.

14 mln zł za tory do lotniska w Świdniku

Przypomnijmy, że inwestycja została oddana do użytku w 2012 roku. Objęła budowę ponad dwukilometrowego toru między stacją Świdnik a Portem Lotniczym Lublin. Tor dojazdowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą prowadzi bezpośrednio do terminalu lotniska. Koszt budowy wyniósł ponad 14 mln zł.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.