Po krótkiej odwilży wraca zima z obfitymi opadami śniegu. Możliwe zamiecie śnieżne

zima śnieg odśnieżanie samochodu
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W ciągu najbliższych dni ciepłe powietrze ustąpi miejsca arktycznemu. Nie spodziewamy się jednak siarczystego mrozu, ale na dosyć obfite opady śniegu powinniśmy być przygotowani. Do tego chwilami będzie silnie wiać, w porywach nawet do 70 kilometrów na godzinę.

Wracają mrozy i obfite opady śniegu

Najbliższe godziny przyniosą nam bardzo dynamiczną pogodę. Wszystko za sprawą frontu atmosferycznego i aktywnego niżu, który przemieści się przez obszar kraju. Obecnie Polska jest podzielona na chłodną północ i zdecydowanie cieplejsze południe.

W nocy ze środy na czwartek pogoda w Polsce będzie bardzo zróżnicowana. W północnej części kraju mróz oraz opady śniegu, które miejscami mogą być intensywne. Spadnie do 10 cm śniegu, a lokalnie do 15 cm. Silny i porywisty wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Przejściowo niewykluczone opady marznące. Na drogach będzie ślisko!

Najzimniej na Suwalszczyźnie do –6°C, na pozostałym obszarze kraju od 0°C do nawet 5°C. Wystąpią opady deszczu, na Mazowszu do 15 mm. W centralnej części kraju opady deszczu zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Opadom będzie towarzyszył silny wiatr, który w porywach może dochodzić nawet do 80 km/h, a wysoko w górach do 130 km/h.

W czwartek niż przemieści się za wschodnią granicę, a front atmosferyczny zacznie wędrować na południe, sprowadzając chłodniejsze powietrze na coraz większy obszar kraju. Na północy opady śniegu, w centrum początkowo także deszczu, a na południu opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Północ kraju mroźna, temperatura maksymalna od –5°C do 0°C, tylko nad morzem nieco cieplej. Nadal najcieplejsze będzie południe (nawet do 7°C), ale tam będzie utrzymywać się silny wiatr, w porywach sięgający 70 km/h.

Prognozowana wysokość opadów śniegu w czwartek 04.02.2021 o godzinie 03:00
Prognozowana wysokość opadów śniegu w czwartek 04.02.2021 o godzinie 03:00

W nocy z czwartku na piątek sytuacja się uspokoi, opady będą już słabsze, ale zrobi się jeszcze zimniej. Na krańcach północno-wschodnich temperatura spadnie do –15°C, w centrum około –7°C. Najcieplej na południu, około 0°C. Na północy pojawią się mgły ograniczające widzialność do 200 m. Wiatr będzie już słabszy, jedynie początkowo w górach w porywach może osiągać do 80 km/h.

Piątek na północy i wschodzie już zdecydowanie więcej słońca, tylko lokalnie się zachmurzy i popada słaby śnieg. Na południu i południowym zachodzie więcej chmur i tam słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem, lokalnie mżawki. Nadal będzie się utrzymywać podział kraju na mroźną północ i cieplejsze południe. Na północy temperatura w najcieplejszym momencie dnia miejscami nie przekroczy –5°C i –4°C, a na południu wzrośnie nawet do 2°C.

Kolejne dni również z dynamiczną pogodę. Na przeważającym obszarze kraju będzie mroźno z opadami śniegu, tylko na południu cieplej i tam opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a w wielu miejsca również deszczu marznącego. Od niedzieli ponownie znacząco wzrośnie prędkość wiatru, porywy będą dochodzić do 70 km/h. Uwaga! W poniedziałek spodziewane są intensywne opady śniegu. Od Dolnego Śląska, przez Mazowsze, po Lubelszczyznę może spaść do 15 cm śniegu, wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.