Płatność kartą bez PIN do 100 zł. Visa i Mastercard podnoszą limit płatności

terminal płatniczy karta kredytowa płatności
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Visa i Mastercard zapowiedziały, że od 19 i 20 podnoszą w Polsce limit transakcji zbliżeniowych kartami do kwoty 100 złotych bez konieczności podawania PIN-u.

Płatności zbliżeniowe dokonywane za pomocą kart płatniczych stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Obecny limit transakcji zbliżeniowych bez podawania PIN-u w wysokości 50 zł obowiązuje od 2007 roku, o ile klient nie zmniejszy lub zwiększy tego limitu osobiście w swoim banku. W porównaniu z innymi krajami europejskimi ten obowiązujący w Polsce należy do najniższych.

Płatność bez PIN do 100 zł

Obecnie u dwóch największych operatorów kart płatniczych w Polsce – Visa i Mastercard obowiązuje limit 50 zł przy realizowaniu transakcji zbliżeniowych bez konieczności podawania PIN-u. Już wkrótce ta kwota zostanie zwiększona do 100 złotych. A to dzięki zgodzie, którą w lutym 2019 r. Narodowy Bank Polski wydał dla tych firm.

Limit płatności kartą Mastercard

Płatność zbliżeniowa bez wprowadzania PIN-u kartami Mastercard będzie możliwa już o północy w piątek 20 marca. „Posiadacze kart Mastercard będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wprowadzania kodu PIN do 100 złotych wszędzie tam na terenie Polski, gdzie terminale POS zostaną odpowiednio zaktualizowane do akceptowania podwyższonego limitu” – informuje biuro prasowe Mastercard.

Limit płatności kartą Visa

Również posiadacze kart Visa będą mieli zwiększone limity. „W odpowiedzi na oczekiwania regulatora, handlowców i konsumentów, 19 marca 2020 r. obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u (50 zł), zostanie podniesiony do wysokości 100 zł” – poinformowała Visa.

Upewnij się przed płatnością

Wprowadzenie regulacji umożliwiających podniesienie limitu nie oznacza jeszcze, że w najbliższy piątek lub sobotę będzie można płacić bezstykowo kartami do 100 zł bez autoryzacji PIN-em na terminalu sprzedawcy. Aby mogło tak być, operatorzy terminali płatniczych muszą zaktualizować oprogramowanie na urządzeniach.

Rośnie popularność płatności bezgotówkowych

Według danych Narodowego Banku Polskiego na koniec września 2019 r. w Polsce wydano 42,1 mln kart płatniczych. Podstawową kategorią kart w Polsce są karty debetowe (80,5%). Łączna liczba kart debetowych wyniosła 33,9 mln szt. Drugą kategorią kart najczęściej spotykanych w Polsce są karty kredytowe (13,8%), których łączna liczba wyniosła w Polsce 5,82 mln szt.

„Charakterystycznym zjawiskiem obserwowanym na rynku polskim jest dalszy wzrost liczby kart zbliżeniowych. Na koniec września 2019 r. w Polsce było ich 36,2 mln szt. Na przestrzeni kwartału liczba kart zwiększyła się o 166 tys. sztuk” – czytamy w raporcie NBP o kartach płatnicznych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.