Planują podwyżkę opłat za miejskie żłobki. Obiady dla dzieci będą dużo droższe

Miejski żłobek w Lublinie
Miejski żłobek w Lublinie | fot. Miasto Lublin

W ostatnim czasie obserwujemy wzrost cen niemal wszystkich usług i produktów. Wygląda na to, że więcej zapłacimy nie tylko za gaz, prąd i paliwo, ale także za opiekę nad dziećmi w miejskich żłobkach. Projekt uchwały dotyczący podwyżki opłat trafi pod głosowanie na najbliższej sesji rady miasta.

Wyższe ceny mają być spowodowane podniesieniem płacy minimalnej. Czy to oznacza, że wszyscy rodzice powinni spodziewać się wzrostu opłat? O ile mogą wzrosnąć ceny za żłobek?

Podwyżka opłat za miejski żłobek Lublin

Ostatnimi czasy Polacy mocno odczuli wzrost cen nie tylko żywności i innych produktów codziennego użytku, ale także usług i energii, prądu i gazu. Znacząco wzrosły opłaty za paliwo, co zdecydowanie uszczupliło portfele kierowców. Niestety wszystko wskazuje na to, że sytuacja w najbliższym czasie raczej się nie poprawi, a nawet ulegnie pogorszeniu. Podwyżki dotkną także rodziców, których dzieci uczęszczają do miejskich żłobków.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Lublin do porządku obrad trafi projekt uchwały dotyczący ustalenia opłaty za pobyt dzieci w żłobkach prowadzonych przez gminę Lublin, maksymalnej wysokości opłaty za wyżywienie oraz warunków zwolnienia od ponoszenia tych opłat. Zapowiadane zmiany są spowodowane podniesieniem wynagrodzenia minimalnego do 3010 złotych.

Pobyt w żłobkach prowadzonych przez miasto jest odpłatny i składa się z trzech elementów: opłaty za pobyt, opłaty za wyżywienie i dodatkowej opłaty za godziny opieki wykraczające poza 10 godzin dziennego pobytu dziecka w żłobku.

Opłata za pobyt wynosi miesięcznie 10 proc. obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę – 301 zł. Wyżywienie dziecka to kolejne 12 zł za dzień (było 7 zł). Natomiast każda dodatkowa godzina opieki nad dzieckiem wynosi 2,5 proc. obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę – 75,25 zł.

„Znaczny wzrost cen towarów i usług, a zwłaszcza cen żywności spowodował, że dotychczasowi dostawcy żywności do żłobków zgłosili wnioski o zwiększenie wartości zawartych umów. Dotychczasowa dzienna stawka żywieniowa w wysokości 7 zł nie pozwala na pokrycie ponoszonych wydatków na wyżywienie dzieci, dlatego też istnieje konieczność podniesienia maksymalnej dziennej stawki żywieniowej do kwoty 12,00 zł. Ustalenie opłaty za wyżywienie dziecka w żłobku we wskazanej wyżej wysokości pozwoli na zachowanie ciągłości realizacji dostaw artykułów spożywczych niezbędnych do przygotowywania posiłków dla dzieci” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.