Ważny temat? Prześlij newsa!

Plac po Farze w Lublinie

Spotted Lublin

Plac po Farze znajduje się na Starym Mieście w Lublinie. Nazwę swą zawdzięcza XIII-wiecznym fundamentom kościoła pw. św. Michała, zwanego właśnie Farą. Była to pierwsza lubelska parafia, jednak ze względu na zły stan budynku rozebrano go w XIX w. Obecnie Plac po Farze jest miejscem spotkań mieszkańców oraz wielu wydarzeń artystyczno-kulturalnych, których – jak wiadomo – w Lublinie nie brakuje. Jeśli ciekawi Cię przeszłość tego miasta oraz historia wspomnianej świątyni, to dobrze trafiłeś. W tym artykule przybliżymy Ci to, co warto wiedzieć na temat lubelskiej Fary. Zapraszamy!

Plac po Farze Lublin

Plac po Farze w Lublinie. Widok od frontu | fot. Dominik Wąsik

Najnowsze ogłoszenia (spoty)

Zamek Lubelski widziany z Pl. po Farze
Widok na Zamek Lubelski z Placu po Farze | fot. Dominik Wąsik

Plac po Farze, czyli ruiny dawnego kościoła

Plac po Farze – historia

Historia kościoła, który wznosił się w tym miejscu, sięga XIII wieku i powiązana jest z Leszkiem Czarnym – księciem sieradzkim – oraz Jaćwingami, z którymi toczył on bój. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana. W XV w. dobudowano do niej wysoką wieżę, która była wówczas najwyższym punktem w mieście i była widoczna z odległości 5 mil polskich (historyczna miara długości, wówczas 1 mila to około 7146 m).

Budynek kościoła przez lata mierzył się z wieloma przeciwnościami – między innymi z pożarem, który trawił wtedy całe miasto. Po tych wydarzeniach odbudowywano go przez blisko 30 lat. Mimo ciągłych prac remontowych, w 1844 r. podjęto decyzję o jego rozbiórce ze względu na zły stan techniczny.

Tablica informacyjna na fundamentach kościoła Farnego
Tablica informacyjna na Placu po Farze | fot. Dominik Wąsik

W jaki sposób zagospodarowano Plac po Farze – najważniejsze informacje

Dawne fundamenty kościoła pw. św. Michała Archanioła zostały odkopane w pierwszej połowie XX wieku. W okresie powojennym plac zrównano z ziemią, aby w miejscu historycznego kościoła umieścić fontannę i kilka drzew.

Na przełomie XX i XXI wieku opracowano projekt rewitalizacji i włączenia w życie miejskie pozostałości po dawnym kościele farnym. Prace doprowadziły do odsłonięcia fundamentów świątyni, które odpowiednio zabezpieczono. Ze względu na ich niewielkie rozmiary zostały one częściowo rozbudowane, by jeszcze wyraźniej uwydatnić miejsce, w którym stał kościół.

Plac po Farze - widok na fundamenty
Plac po Farze widok z boku | fot. Dominik Wąsik

Plac po Farze – legenda

Aby jeszcze bardziej rozbudzić Waszą ciekawość, przybliżymy pewną legendę związaną z budową Kościoła Farnego. Bardzo dawno temu wspomniany wcześniej książę Leszek Czarny, przed bitwą z Jaćwingami, miał sen. Przyśnił mu się Archanioł Michał, który podarował mu miecz. Leszek uznał to za znak z niebios, zebrał swoich rycerzy i ruszył w pogoń za zachodniobałtyckim ludem. Zwyciężył dzięki podarowanej szabli. W miejscu, w którym doświadczył proroczego snu, ufundował kościół pw. św. Michała Archanioła, a jako wotum pod jego ołtarzem umieścił pień drzewa z Gębowego Gaju.

Makieta kościoła Farnego z brązu
Makieta kościoła Farnego w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Gdzie znajduje się Plac po Farze?

Plac po Farze położony jest na Starym Mieście. Dzięki swojej lokalizacji jest idealnym miejscem spotkań dla mieszkańców Lublina i turystów. Wokół niego znajdują się kamienice z urokliwymi knajpkami i barami. Na skraju placu rozciąga się niesamowity widok na wschodnią część Lublina – można stąd podziwiać panoramę miasta z takimi punktami, jak Zamek Lubelski czy wzgórze Czwartek z kościołem pw. św. Mikołaja.

Sceneria ta obejmuje również widok na dolinę, przez którą przepływają trzy rzeki: Bystrzyca, Czechówka i Czerniejówka. To pewne – ten krajobraz jest przepiękny!

Zabytkowe kamienice na Starym Mieście
Zabytkowe kamienice obok Placu po Farze | fot. Dominik Wąsik

Inne ciekawe miejsca w pobliżu Placu po Farze

Stare Miasto i okolice Placu po Farze oferują wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić. W pobliżu historycznych fundamentów warto zobaczyć również:

Źródło: przewodnik turystyczny spottedlublin.p

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check