Plac Litewski walczy o tytuł Top Inwestycji Polski Wschodniej 2017

Pokazy multimedialne na pl. Litewskim | fot. UM Lublin

Rewitalizacja części Śródmieścia Miasta Lublin, tj. Placu Litewskiego została nominowana w konkursie Top Inwestycje Polski Wschodniej 2017.

 

Organizatorzy konkursu Top Inwestycje Polski Wschodniej – Grupa PTWP SA oraz redakcja serwisu Portalsamorzadowy.pl – już po raz czwarty wyłonią najlepsze praktyki inwestycyjne na terenie pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego. W tym roku nagrodzone zostaną inwestycje prowadzone przez samorządy lub inne podmioty.

 

Wśród 10 najciekawszych realizacji znalazł się zrewitalizowany Plac Litewski, który walczy o tytuł Top Inwestycji Polski Wschodniej.

 

„Rewitalizacja obszaru tak ważnego z punktu widzenia architektonicznego i historycznego spowodowała wykreowanie nowej, otwartej przestrzeni, która jest wykorzystywana w realizacji działań społecznych, kulturalnych i gospodarczych. Efektem realizacji projektu jest powstanie ponad 4,4-hektarowej wielofunkcyjnej przestrzeni dla rożnego rodzaju aktywności społecznej. Powstało nie tylko miejsce do wypoczynku i spacerów, ale przede wszystkim dla aktywizacji społecznej dzielnicy Śródmieście.

W sercu miasta stworzona została enklawa dla mieszkańców, jak i turystów. Wyłączenie ruchu kołowego spowodowało nie tylko powiększenie traktów spacerowych, ale także zmniejszenie hałasu i zanieczyszczenia powietrza.

Do ekologicznego podróżowania po mieście zachęca zlokalizowana w pobliżu Placu Litewskiego stacja Lubelskiego Roweru Miejskiego. W miejsce starej fontanny zbudowano nową wraz z kompleksem urządzeń wodnych, z pięciometrową groblą i najnowocześniejszym w Europie systemem sterowania pięcioma funkcjami (woda, światło, dźwięk, lasery i obraz wyświetlany na fasadzie budynku poczty znajdującego się naprzeciwko fontanny).

Na uwagę zasługują także place zabaw dla dzieci, wyposażone w zabawki solidne, trwałe i bezpieczne. Uporządkowanie zieleni spowodowało wzrost walorów estetycznych terenu objętego projektem. Oświetlenie placu i deptaka oparto na zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań, co przyczyni się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Przy realizacji projektu wykorzystano materiały odporne na zmiany klimatu.

Jako kolejne zadanie ujęte w ramach projektu w 2018 roku planowane jest także przebudowanie istniejącego deptaka miejskiego oraz Placu Łokietka.” – czytamy w opisie zgłoszonego projektu.

 

Swój głos można oddać na stronie portalu samorządowego do 18 września.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.