Pierwszy miesiąc Lubelskiego Roweru Miejskiego

10700108 909078972453762 4786517055053166057 o e1413985246366

Ponad 80 tysięcy udanych wypożyczeń i przekraczająca 20 tysięcy liczba zarejestrowanych użytkowników. Stacje i rowery dostępne do końca listopada. Nagroda dla najaktywniejszego użytkownika. Tak wygląda podsumowanie pierwszego miesiąca funkcjonowania Lubelskiego Roweru Miejskiego.

Popularność, jaką w ciągu miesiąca od startu zyskał Lubelski Rower Miejski może zaskakiwać nawet największych optymistów. Choć kalendarzowe lato i szczyt sezonu rowerowego już dawno za nami, liczba wynajmów publicznych rowerów ciągle rośnie. W ciągu ostatnich dni liczba udanych wypożyczeń dokonanych przekroczyła 81 tysięcy, a zarejestrowanych użytkowników – 20 tysięcy. Tylko w październiku operator LRM, Nextbike Polska odnotowywał ok. 3 tysięcy wynajmów dziennie, co oznacza, że sezon na rowery miejskie w Lublinie ciągle się rozkręca. W związku z tym podjęta została decyzja o przedłużeniu sezonu 2014 do końca listopada!

Mimo tego, że październikowa jesień w pełni i w większości systemów rowerów miejskich im bliżej końca sezonu, tym bardziej mniejsza jest intensywność wypożyczeń – w Lublinie popularność LRM od czasu inauguracji nie spada, a operator systemu sygnalizuje znaczny wzrost wypożyczeń. Liczba wynajmów dokonanych między 19 września, a 20 października wynosi 81 100. Spośród nich aż 59 279 zostało dokonanych w ciągu 20 dni października. 9 października ustanowiony został też dzienni rekord LRM – 3 647 wynajmów! W odpowiedzi na zainteresowanie systemem zdecydowano, że sezon 2014 zostanie przedłużony do końca listopada. Ponadto prowadzone będą konsultacje dotyczące rozwoju LRM i lokalizacji nowych stacji.

– Zapowiedzi środowisk rowerowych, mówiące że rower miejski będzie hitem, stały się faktem. Odnieśliśmy ogromny sukces, a widząc tak dużą popularność, w przyszłorocznym budżecie zabezpieczymy środki na podwojenie ilości stacji i rowerów. Dziś mieszkańcy Lublina mają duży wybór środków transportu, którymi chcą się poruszać po mieście. Mnie najbardziej ujęło to, że z roweru miejskiego korzystają też osoby starsze. Okazuje się, że jest to środek transportu atrakcyjny dla wszystkich – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Sieć wypożyczalni 40 stacji i 400 rowerów została zainaugurowana 19 września podczas uroczystej konferencji z udziałem Prezydenta Miasta, Krzysztofa Żuka oraz Prezesa Nextbike Polska, Tomasza Wojtkiewicza. Pierwszy miesiąc rowerów miejskich zostaje zamknięty z wynikiem – 81 100 udanych wypożyczeń i 20 639 zarejestrowanych użytkowników. Średni czas wypożyczenia to 20 minut i 33 sekundy. Zdecydowana większość przejazdów mieści się w darmowych 20 minutach. W tym czasie przeciętny użytkownik pokonuje dystans 1,54 kilometra. Obecnie rekordzista wynajmów ma ich na koncie 179, a aż 6 użytkowników LRM sięgało po rowery ponad 100 razy.

– W Lublinie mamy do czynienia z rzadką sytuacją. We wrześniu użytkownicy LRM wynajmowali rowery przeciętnie 2 tysiące razy dziennie, tymczasem w październiku średnia to aż 3 tysiące w ciągu doby – mówi Tomasz Wojtkiewicz, Prezes Nextbike Polska. – Uruchamiając przed ponad miesiącem Lubelski Rower Miejski liczyliśmy na sukces, ale musimy przyznać, że intensywność korzystania z wypożyczalni zaskakuje nawet nas. To powód do dumy i impuls do jeszcze bardziej wytężonej pracy – dodaje.

Najpopularniejsze stacje Lubelskiego Roweru Miejskiego pod względem wypożyczeń to:

 • ul. Krakowskie Przedmieście/ul. Krótka – 6,6% wszystkich wynajmów
 • ul. Zana / ZUS – 5,9%
 • ul. Radziszewskiego / ul. Akademicka – 5,74%
 • ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska – 4,9%
 • Al. Racławickie / Rondo Krwiodawców – 4,4%

Pod względem zwrotów:

 • ul. Krakowskie Przedmieście/ul. Krótka – 6,5% wszystkich zwrotów
 • ul. Zana / ZUS – 5,8%
 • ul. Radziszewskiego / ul. Akademicka – 5,6%
 • ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska – 5%
 • Al. Tysiąclecia / Plac Zamkowy -4,4%

Najpopularniejsze trasy:

 • ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska do ul. Zana / ZUS
 • Al. Racławickie / Rondo Krwiodawców do ul. Krakowskie Przedmieście/ul. Krótka
 • ul. Zana / ZUS do ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska
 • ul. Radziszewskiego / ul. Akademicka do ul. Krakowskie Przedmieście/ul. Krótka
 • ul. Zana / ZUS  do ul. Radziszewskiego / ul. Akademicka

W trosce o bezpieczeństwo rowerzystów i komfort wszystkich użytkowników dróg w Lublinie, Nextbike Polska został głównym partnerem bezpłatnych szkoleń z bezpiecznej jazdy, organizowanych przez Porozumienie Rowerowe Lublin. Łącznie w 10 przejazdach z instruktorem po mieście wzięło udział 87 uczestników. W ramach prezentu dla tych osób, Nextbike przygotował doładowania kont LRM na kwotę 20 zł.

lrm_1

lrm_2

lrm_3materiały prasowe

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.